Anosmide melatonin olfaktör fonksiyonları düzeltir mi (Anosmik fare modelinde deneysel çalışma)
Does melatonin repair olfactor functions in anosmia (Experimental study in anosmic mouse model)
  1. Tez No: 844822
  2. Yazar: HALİT RÜZGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: 3-metil indol ile indüklenen kimyasal anosmi modelinde melatonin hormonunun koku hassasiyetini tekrar kazandırma potansiyelini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada 16 fare denek olarak kullanılmıştır ve fare seçiminde, farelerin koku yeteneğinden emin olmak için yiyecek bulma testi uygulanmıştır. Fareler her grupta 8 fare bulunacak şekilde, melatonin grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deneklere intraperitoneal yolla 3-metil indol enjekte edilmiş ve anosmi oluşturulmuştur. Bir hafta sonra, melatonin grubundaki farelere melatonin enjeksiyonu uygulanırken, kontrol grubundaki farelere topikal salin uygulanmıştır. Deneklere melatonin enjeksiyonu sonrası 7., 14., ve 21. günlerde yiyecek bulma testi uygulanmıştır ve çalışmanın 21. gününde fareler sakrifiye edilmiş ve olfaktör nöroepitel histopatolojik olarak incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmadan elde ettiğimiz veriler, melatonin tedavisinin koku fonksiyonlarının iyileştirilmesinde etkili olduğunu ve bu etkinin 7., 14. ve 21. günlerde daha belirgin hale geldiğini göstermektedir (
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to investigate the potential of melatonin hormone to restore olfactory sensitivity in a chemical anosmia model induced by 3- methylindole. MATERIALS AND METHODS: Sixteen male mice were used as subjects in the study. In the selection of mice, a food-finding test was applied to ensure their olfactory ability. The mice were divided into two groups: the melatonin group and the control group, with 8 mice in each group. The subjects were intraperitoneally injected with 3-methylindole to induce anosmia. One week later, the melatonin group received melatonin injection while the control group received topical saline application. The subjects underwent food-finding tests on the 7th, 14th, and 21st days. On the 21st day of the study, the mice were sacrificed, and olfactory neuroepithelium was histopathologically examined. RESULTS: Data obtained from our study indicate that melatonin treatment is effective in improving olfactory functions, and this effect becomes more pronounced on the 7th, 14th, and 21st days (