Investigation of the prevalence of post-traumatic stress disorder in individuls with diagnosed COVİD-19
COVİD-19 geçirmiş kişilerde travma sonrası stres bozukluğu prevalansının araştırılması
- Tez No: 844868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada COVID-19 tanılı bireylerde Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) prevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışma, Irak'ın Kerkük kentindeki Azadi Eğitim Hastanesi'nde Mayıs ve Kasım 20222 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma popülasyonu, COVID-19 testi pozitif çıkan 980 kişiden oluşuyordu. Veriler, sosyodemografik anket ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu Anketi (TSSBQ) kullanılarak çevrimiçi olarak (Google Formlar) toplanmıştır. Kategorik değişkenler için frekanslar, yüzdeler, ortalamalar ve standart sapmalar kullanılmıştır. Veriler tek yönlü varyans analizi (Kruskal Wallis) ve iki örneklem t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların yarısından fazlası kadındı (n=545, %55,8). Yaş ortalaması 35.58±12.70 olan katılımcıların dörtte birinden fazlası 26 ila 33 yaşları arasındaydı. Katılımcıların ortalama TSSBQ puanı 47.7 ± 11.9 idi. Cinsiyet, eğitim ve enfeksiyon yöntemi TSSBQ puanlarını etkiledi. Sonuç: Katılımcıların TSSBQ puanı orta düzeydeydi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the prevalence of Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) in individuals diagnosed with COVID-19. This descriptive and cross-sectional study was conducted between May and November 2022 at the Azadi Teaching Hospital Kirkuk, Iraq. The study population consisted of 980 people who had tested positive for COVID-19. Data were collected online (Google Forms) using a sociodemographic questionnaire and a Post-Traumatic Stress Disorder Questionnaire (PTSDQ). Frequencies, percentages, means, and standard deviations were used for categorical variables. The data were analyzed using a one-way analysis of variance (Kruskal Wallis) and a two-sample t-test. More than half of the participants were women (n=545, 55.8%). With mean age 35.58±12.70 More than a quarter of the participants were 26 to 33 years of age. Participants had a mean PTSDQ score of 47.7 ± 11.9. Gender, educational, and method of infection affected their PTSDQ scores. Conclusion: Participants had a moderate PTSDQ score.