Adoption and use of learning management systems in education: The role of playfulness and self-management
Eğitimde öğrenme yönetim sistemlerin kabulü ve kullanımı: Eğlencenin ve öz yönetimin rolü
  1. Tez No: 626767
  2. Yazar: SELEN BALKAYA SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ AKKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez ilköğretim ve orta öğretim öğretmenlerinin Öğrenme Yönetim Sistemleri'nin (ÖYS) kabulüne etki eden faktörleri araştırmaktadır. Ek olarak tezdeki diğer bir çalışma değişkenler arasında ilişkiler kurarak, Türk üniversitelerindeki öğretim görevlilerinin öğrenme yönetim sistemlerin kullanma durumunu ve bu sistemlere yönelik tutumlarını anlamayı amaçlamaktadır. Bilişim teknolojileri çalışma, öğretme, öğrenme ve temelde tüm yaşama biçimlerimizi değiştirme gücüne sahip. Bilişim teknolojilerinin eğitime etkisi, öğrenme yönetim sistemlerinin kullanım durumunu ve bu sistemlerin öğretmenler tarafından kabulüne etki eden faktörlerin araştırılmasını gerektiriyor. Bu araştırma fakültelerdeki öğretim görevlilerinin öğrenme yönetim sistemlerini kullanarak tamamladıkları görevleri dış faktör olarak tanımlayarak, bu faktörlerin öğretim görevlilerinin ÖYS'yi algılama biçimlerine ve kullanma niyetine etkisini araştırmıştır. Bunun yanında birleşik teknoloji kullanımı ve kabulü modeli (UTAUT), eğitim ve oyunlaştırarak öğrenme literatüründen alınan faktörler ile genişletildi. Bireysel ve örgütsel özelliklerin modeldeki ilişkiler üzerine etkisine çoklu grup yapısal eşitlik modeli analizleri ile bakılmış ve farklılıklar raporlanmıştır. Daha önce ÖYS kullanmış ve hiç kullanmamış öğretmenler ve farklı dal öğretmenlerinin faktörleri değerlendirmelerindeki değişkenlikler analiz edilmiştir. Bu tezdeki bulgular geliştirilen ve test edilen teorik model ile yalnızca teknolojinin kabulü teorisine katkıda bulunmayıp, aynı zamanda ÖYS kullanımını artırmak isteyecek eğitimciler ve teknoloji geliştiricileri için de güçlü çıkarımlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the factors affecting primary and secondary education teachers' behavioral intention to adopt Learning Management Systems (LMSs). In addition, a study that aims to establish the relationship between variables to determine the faculty members' current use and attitude towards Learning Management Systems in Turkish universities is included. Information technology (IT) innovations have the power to change the way we work, we educate, we learn and basically the way we live. Effect of IT innovations on education makes it critical to understand the current usage situation of LMSs and the factors affecting their adoption by teachers. Instructors' evaluation of different daily tasks that can be done via LMSs were used as external factors to see their effect on faculty members' perception and usage intention of LMSs. Unified theory of acceptance and use of technology (UTAUT) was extended with factors from education and game based learning literature. In order to see the effect of individual and organizational level characteristics, multi-group structural equation modelling (SEM) analysis were conducted and discrepancies in relationships were reported. Evaluation of users and non-users and teachers of different fields were also compared to each other. Findings of this study not only contribute to theory through the development and testing of a thorough model relating technology features and individual characteristics to behavioral intention to use but also strong implications for practitioners who would like to increase LMS usage and create a more effective learning environment.