Analyzing the urban transformation of Benghazi through exploring architectectual identity
Bengazi'nin kentsel dönüşümünü mimari kimlik üzerinden analiz etmek
  1. Tez No: 844877
  2. Yazar: AHMED NADER YUNIS ALABEEDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN AYDIN YÖNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, Bingazi'nin kentsel gelişimini mimari kimliği üzerinden değerlendiren bir dizi teorik analiz fikrini araştırmaktadır. Araştırma dört ana bölüm üzerinde şekillenmiştir. Birincisi, tezin ana odağı olan mimarlık düşüncesinin mimari kimliğin temsili olduğudur. İkincisi, Bingazi'nin mimari tarzının tarihsel süreçteki değişimidir. Üçüncü bölüm, Bingazi'deki savaş sonrası kentsel bozulmayı ve beraberindeki mimari sorunları ele almaktadır. Son bölümde de, Bingazi'nin mimari kimliğini sürdürübilmek için kullanılabilecek etkili yaklaşımlar tartışılmaktadır. Çalışma, Bingazi'nin mimari kimliğini korumaya yönelik olarak daha kapsamlı ve bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır. Bingazi'nin mimari kimliğini koruma sürecinde, ilgili yapıları doğru bir şekilde kayıt altına almak, özelliklerini tanımlamak, fotoğraf çekmek ve orijinal planını doğru şekilde çizmek öncelikli gerekli adımlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores a series of theoretical analysis ideas that evaluate the urban development of Benghazi through its architectural identity. The research is structured around four main sections. The first is that the idea of architecture, which is the main focus of the thesis, is the representation of architectural identity. The second is the change of Benghazi's architectural style over the historical process. The third chapter deals with post-war urban deterioration in Benghazi and architectural problems. In the last section, effective approaches that can be used to sustain Benghazi's architectural identity are discussed. The study concluded that a more comprehensive and holistic approach is needed to conserve Benghazi's architectural identity. In the process of conserving Benghazi's architectural identity, recording the relevant structures accurately, identifying their features, taking photographs, and accurately drawing the original plan were determined as prior necessary steps.