Örgütsel kıvanç ve örgütsel destek ile marka vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide psikolojik sahiplenmenin aracı rolü
The mediating role of psychological ownership in the relationship between organizational pride and organizational support with brand citizenship behavior
  1. Tez No: 845094
  2. Yazar: MERVAN TAPINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışanların marka vatandaşlık davranışı marka kavramının çalışanın bakış açısı ile anlam kazanmasını sağlayarak ilgi uyandıran bir kavram haline gelmiştir. Marka imajını güçlendiren değeri marka vatandaşlık davranışında etkili olabilecek faktörlerin merak edilmesine neden olmaktadır. Marka vatandaşlık davranışı pazarlama literatüründeki araştırmalarda dikkat çekmektedir. Bununla birlikte marka vatandaşlık davranışının, yönetim ve örgüt alanında özellikle de örgütsel davranış alanında incelenmekte olan kavramlar ile ilişkisi de merak uyandırmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, örgütsel kıvanç ve örgütsel destek ile marka vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide psikolojik sahiplenmenin aracı rolünün incelenmesidir. Çalışmanın değişkenleri arasındaki ilişkiyi açıklamak üzere öncelikle araştırma modeli oluşturulmuş ve modeli değerlendirmek üzere havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede görev yapan havacılık çalışanlarının katılımı ile araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın hipotezlerinin test edilmesinde korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Bulgularla birlikte örgütsel kıvanç ve örgütsel destek ile marka vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide psikolojik sahiplenmenin kısmi aracı rolü ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Brand citizenship behavior of employees has become an intriguing concept by enabling the brand to gain meaning from the employee's perspective. Due to its value of strengthening brand image it is wondered that which factors have an impact on brand citizenship behavior. Brand citizenship behavior attracts attention in researches in the marketing literature. However, the relationship between brand citizenship behavior and the concepts being examined in the field of management and organization, especially in the field of organizational behavior, also arouses curiosity. In this context, the purpose of this study is to examine the role of psychological ownership in the relationship between organizational pride and organizational support with brand citizenship behavior. In order to explain the relationship between the variables of the study, a research model was first created and the research was conducted with the participation of aviation employees working in a company operating in the aviation sector to evaluate the model. Correlation and regression analyses were used to test the hypotheses of the research. With the findings, the partial mediating role of the psychological ownership in the relationship between organizational pride and organizational support with brand citizenship behavior is revealed.