Ev içi düşme nedeniyle acil servise başvuran yaşlı hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of elderly patients admitted to the emergency department due to indor falls
- Tez No: 845122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşlılık ya da yaşlanma, bir bireyin doğumundan ölümüne kadar olan zaman dilimi içerisinde biyolojik, fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan değişime uğradığı geri dönülmez süreçtir. Bu süreçte meydana gelen olumsuz değişimler çeşitli hastalıkların veya travmaların ortaya çıkmasına, fiziki ve ruhsal yetersizliklerin gelişimine yol açar. Yaşlı bireyler travma oluşumuna karşı daha hassas olabildiği gibi gerçekleşen bir travmanın sonuçları da daha yıkıcıdır. Bu çalışmada ev içi düşmeye bağlı travma sonrası acil servise başvuran yaşlı hastalar incelendi ve elde edilen verilerle bilimsel literatüre katkıda bulunmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01. Ocak. 2019 ve 31. Aralık. 2021 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalına ev içi düşme nedeniyle başvuran yaşlı hastalar üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Hastaların demografik özelikleri, düşmeye ait özellikler (düşme mekanizması, düşme nedeni, başvuru saati, tekrarlayan düşme öyküsü), acil servis takip ve tedavi süreci, klinik sonlanımları ve ortaya çıkan sağlık maliyetleri kaydedildi. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Old age or aging is an irreversible process involving biological, physiological, psychological, and social change in the period from the birth of the individual to its death. Deleterious changes occurring during this process can lead to the emergence of various diseases or traumas and the development of physical and mental difficulties disabilities. Elderly individuals may be more susceptible to trauma, and its consequences are more destructive. Elderly patients presenting to the emergency department following indoor fall-related trauma were examined in this study, performed for the purpose of contributing to the scientific literature through its findings. Materials and methods: The study was performed retrospectively with elderly patients presenting to the Kırıkkale University Medical Faculty Emergency Medicine Department due to indoor falls between 1 January, 2019, and 31 December, 2021. The patients' demographic characteristics, fall-related characteristics (the mechanism, the cause of the fall, time of presentation, and history of recurrent falls), emergency department follow-up and treatment, clinical outcomes, and resulting health costs were recorded. The data were analyzed on SPSS version 21.0 software. p values