Epilepsi tanısıyla takip edilen çocuk hastaların demografik ve klinik özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of demographic and clinical characteristics of pediatric patients followed up with a diagnosis of epilepsy
  1. Tez No: 845159
  2. Yazar: YÜCEL SINMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ÇOKYAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, epilepsi tanısıyla izlenen çocuk hastaların demografik ve klinik özellikleri incelenerek nöbet prognozuna yönelik olası etkileri araştırılmıştır. YÖNTEM: Bu çalışmada 1 ocak 2018 ve 30 haziran 2023 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'na başvuran ve epilepsi tanısı girilmiş olan toplam 2047 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik ve klinik verilerine hastanemizin elektronik bilgi belge yönetim sistemi üzerinden erişim sağlandı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 555 hastanın 261'i (% 47) kız, 294'ü (%53) erkekti. Hastaların ilk tanı anındaki yaşlarının ortalamaları 62,95±55,49 ay olup, yaşları 1-208 ay arasında değişmekteydi. Hastaların %21,1'inde (n=117) ailede epilepsi öyküsü mevcutken, %49,9'unda (n=277) ailede epilepsi öyküsü yoktu, diğer %29'unda (n=394) ise aile öyküsü bilinmiyordu. En sık nöbet başlangıç tipi Jeneralize %43,2 (n=240), en sık epilepsi tipi ise Fokal epilepsi %42,2 (n=234) olarak saptandı. Hastaların büyük çoğunluğu %77,3 (n=427) bilinmeyen bir etiyolojiye sahipti. Hastaların %62,5'inde AEİ'ye yanıt mevcutken %37,5'inde AEİ direnci mevcuttu. Hastaların %29,5'inde (n=164) ek hastalık durumu mevcuttu. SONUÇ: Nöbet başlangıç yaşı, aile öyküsü, ek hastalık durumu ve etiyolojinin AEİ dirençli epilepsiler için anlamlı prognostik faktörler oldukları saptandı. ANAHTAR KELİMELER: Çocukluk çağı epilepsileri, AEİ dirençli epilepsi, Prognostik faktörler
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to determine the possible effects of demographic and clinical characteristics of pediatric patients diagnosed with epilepsy on seizure prognosis. METHODS: In this study, 2047 cases, which were inspected in Child Neurology Department of Canakkale Onsekiz Mart University and diagnosed with epilepsy between 1 January 2018 and 30 June 2023, were investigated retrospectively. Demographic and clinical data of the cases were obtained from the data management system of the hospital. RESULTS: From the 555 cases which were included in the study, 261 of them were female and 294 of them were male. The median age of the diagnosis was 62,95±55,49 months and the ages were variable between 1-208 months. While there was a family history of epilepsy in 21.1% of the cases, there was no family history of epilepsy in 49.9%, and the family history was unknown in 29%. While the most common seizure starting type was found as generalized (43,2%), the most common epilepsy type was found as focal epilepsy (42,2%). The majority of the cases (77,3%) has unknown etiology. While 62,5% of the cases were treatable with antiepileptic drugs, 37,5% of the cases have drug resistance. 29,5% of the cases have an additional illness. CONCLUSION: We found that the age of the seizures begin, family history, additional illnesses, and etiology are significant prognostic factors for antiepileptic drug resistant epilepsy. KEY WORDS: Childhood epilepsy, Antiepileptic drug resistant epilepsy, prognosis of epilepsy.