Sarsma tablası deneyleri ile ayarlı sıvı kolon sönümleyicilerin 3 boyutlu yapı davranışına etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of tuned liquid column dampers on 3 dimensional structural behavior with shaking table experiments
- Tez No: 845167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DAMCI, DOÇ. DR. YENER TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ayarlı Kütle Sıvı Sönümleyicilerde (ASKS) dirsek formunu dikkate alarak, yapılardaki kontrol performanslarını deneysel olarak incelemektir. Çalışma kapsamındaki deneylerde öncelikle, teorik açısal frekansları aynı olan açık (45 derece) ve kapalı (90 derece) dirsek formuna sahip ASKS'nin dinamik karakteristiği incelenmiştir. ASKS'nin sönüm oranı ile harmonik uyarım arasındaki ilişkiyi gözlemlemek için ±5 ve ±10 mm genliklerinde deneyler yapılmıştır. Ayrıca, kütle oranı ile ASKS'nin sönüm oranı arasındaki ilişkiyi detaylı olarak incelemek için kütle oranı %0,80 ile %1,00 aralığında %0,05 artım ile, %1,00 ile %1,20 aralığında ise %0,10 artım ile deneyler gerçekleştirilmiştir. ASKS sistemlerin titreşim kontrol performanslarını incelemek amacıyla yapı modelinde frekans tarama, darbe sinyali giriş ve deprem deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerde, ASKS yapı etkileşimini ifade eden ayarlama oranları da göz önünde bulundurulmuştur. Ayarlama oranı 1'e yaklaştıkça, ASKS sistemleri yapı modelinin sönüm oranını arttırmada ve harmonik uyarımın pik ivme cevaplarını azaltmada en etkili performansı sergilemektedir. Sonuç olarak, ASKS sistemlerinde, 45 derecelik dirsek yapı üzerindeki tepe ivme tepkilerini azaltmada daha etkiliyken, 90 derecelik dirsek yapı modelinin sönüm oranını artırmada daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to experimentally examine the structural control performance of Tuned Liquid Column Dampers (TLCD) by taking into account elbow form. Experiments within the scope of the study, firstly, the dynamic characteristics of TLCD, which has 45 and 90-degree-elbows with theoretical angular frequencies which are the same, had been examined. Experiments were carried out at the amplitudes of ±5 and ±10 mm to observe the relationship between the damping ratio of the TLCD and harmonic excitation. Furthermore, experiments with an incremental mass ratio of 0.05% from 0.80% to 1.00% and with an incremental mass ratio of 0.10% from 1.00% to 1.20% had been carried out in detail examining the relationship between the ratios of mass and damping of the TLCD. In order to examine the vibration control performance of TLCD systems, frequency scanning, pulse signal input, and earthquake tests were performed on the building model. Tuning ratios expressing the TLCD structure interaction were also considered in these experiments. While the tuning ratio is close to 1, the TLCD systems exhibit the most effective performance in increasing the structure model's damping ratio and reducing the harmonic excitation peak acceleration responses of the structure model. As a result, in TLCD systems, while The 45-degree-elbow is more effective in reducing the peak acceleration responses on structure, the 90-degree-elbow is more effective in increasing the damping ratio of the structure model.