Denizli ilinde yaşayan geriatrik bireylerin oral hijyen alışkanlıklarının sosyodemografik veriler ve kronik hastalıklar açısından incelenmesi
Analyzing of oral hygiene habits of geriatric individuals living in denizli province in terms of sociodemographic data and chronic diseases
  1. Tez No: 845191
  2. Yazar: ZİNNET ERKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN AKGÜL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Denizli ilindeki 65 yaş üstü bireylerin çürük, dolgulu, eksik diş sayısını, plak ve diş taşı indekslerini de inceleyerek ağız sağlığı profillerini ortaya çıkarabilmektir. Daha sonra bu verilerin kronik hastalıklar, sosyodemografik veriler ve oral hijyen alışkanlıklarıyla ilişkisini tespit ederek ve halk sağlığı programlarının belirlenmesine katkıda bulunmak hedeflenmektedir. Yöntem: Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran ve Denizli ilindeki huzurevlerinde bulunan 65 yaş üstü 534 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılar; demografik sorular, mevcut oral durumunu saptamaya yönelik sorular, oral hijyen alışkanlıklarını saptamaya yönelik sorular olmak üzere toplam 19 sorudan oluşan bir ankete katılmışlardır. Ayrıca katılımcıların oral muayenesi yapılıp DMFT ve OHI-S değerleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study; To reveal the oral health profiles of individuals over the age of 65 in Denizli by examining the number of decayed, filled and missing teeth, plaque and tartar indices. Then, it is aimed to determine the relationship of these data with chronic diseases, sociodemographic data and oral hygiene habits and to contribute to the determination of public health programs. Method: 534 people over the age of 65 who applied to Pamukkale University Faculty of Dentistry and lived in nursing homes in Denizli were included in the study. Participants; They participated in a survey consisting of a total of 19 questions, including demographic questions, questions to determine their current oral status, and questions to determine their oral hygiene habits. In addition, the participants were oral examined and their DMFT and OHI-S values were recorded.