Müzik öğretmenlerinin yenilikçi pedagoji uygulamalarını kullanma durumlarının belirlenmesi
Determination of the utilization status of innovative pedagogical practices by music teachers
- Tez No: 845239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KORKUT ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmenlerinin yenilikçi pedagoji uygulamalarını ne düzeyde kullandığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda müzik öğretmenlerinin yenilikçi pedagoji uygulamalarını kullanma durumları çeşitli değişkenlere göre incelenip analiz edilmiştir. Bu araştırmada nicel yöntem deseni kullanılmış olup, kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma, müzik öğretmenlerinin yenilikçi pedagoji uygulamalarını kullanma durumlarını analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görev yapan müzik öğretmenleri oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini ise Batman, Diyarbakır ve Gaziantep illerinde görev yapan toplam 250 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Müzik Öğretmenlerinin yenilikçi pedagoji uygulamalarını ne düzeyde kullandıkları incelenmiştir. Yapılan incelemelerde müzik öğretmenlerinin yenilikçi pedagoji uygulamalarını büyük ölçüde kullandıkları görülmüştür. Müzik öğretmenlerinin, yenilikçi pedagojik yaklaşımlara yönelik eğitim alma oranının yüksek olması nedeniyle, yeni yaklaşımları uygulama konusunda büyük bir isteklilik gösterdikleri görülmüştür. Cinsiyet, mesleki deneyim, çalıştıkları kurum ve mezun oldukları eğitim kurumuna bağlı olarak, öğretmenlerin yenilikçi pedagojik yaklaşımlara ilişkin görüşlerinde herhangi bir değişiklik tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the extent to which music teachers utilize innovative pedagogical practices. In this context, the usage of innovative pedagogical practices by music teachers was examined and analyzed based on various variables. A quantitative research design was employed, and a convenience sampling method was chosen for this study. The research aimed to analyze the utilization of innovative pedagogical practices by music teachers. The population of the study consisted of music teachers working in the Southeastern Anatolia Region. The sample of the research included a total of 250 music teachers serving in the cities of Batman, Diyarbakır, and Gaziantep. The study investigated the level at which music teachers employed innovative pedagogical practices. The findings revealed that music teachers largely utilized innovative pedagogical practices. Due to the high rate of receiving training in innovative pedagogical approaches, music teachers demonstrated a strong willingness to implement new approaches. No significant changes were observed in teachers' views on innovative pedagogical approaches based on gender, professional experience, institution of employment, and the educational institution from which they graduated.