3,4 dihidro-2 (sübstitüeklor)fenil-7-metil-5H-pirano (3,2-c)piridin-5(6H)-onların sentezi ve yapılarının spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması
The Synthesis of 3,4 dihydro-2 (substituted chloro)pheeyl-7-methyl-5H-pyrano (3,2-C)pyridine-5H (6H) ones and determination of their structures by spectroscopic methods
- Tez No: 84523
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, 3,4-dihidro-2-hidroksi-2,7-dimetil-5H-pirano [3,2-c] piridin-5(6H)- on'un (141), slircn ile ters elektron gereksinimli Diels-Alder reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon sonunda beklenen 3,4-dihidro-2-fenil-5H-pirano [3,2-c] piridin-5(6H)- on'un (161) oluştuğu ve spektroskopik verilerin maddenin yapısıyla uyum içinde olduğu anlaşılmıştır. 3,4-dihidro-2-hidroksi-2,7-dimelil-5H-pirano [3,2-c] piridin-5 (6H)-on'un (141), 4-klorstiren ile reaksiyonundan karşılık gelen 3,4-dihidro-2 (4'-klor) fenil-7-metil-5H- pirano [3,2-c] piridin-5 (6H)-on (164) oluşmamıştır. 3,4-dihidro-2 (p-klorofenil)-7-metil- 8 (2'-p-klorofenil etil)-5H - pirano [3,2-c] piridin-5 (6H)-on (166) bileşiğinin oluştuğu düşünülmüştür. Sentezlenen ürünlerin (164) ve (166) yapıları, UV, 'H-NMR spektrumları ile aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the reverseelectron demented Diels-Alder reaction of 3,4-dihydro-2-2 hydroxy-2,7-diincthyl-2H-pyrano L3,2-cJ pyridine -5-one (141) with styrene was realized. At the and of the reaction, it was understood that the expected 3,4 -dihidro-2- phenyl-2H-pyrano [3,2-c] pyridine-5 (6H)-one (161) was formed and spectroscopic data were consistent. From the reaction of 3,4-dihydro-2-hydroxy-2,7- dimethyi-2H-pyrano [3,2-c] pyridinc-5 (6H)-onc (141) with 4-chlorostyrcncthc corresponding 3,4-dihydro-2 (4'- chloro) phenyl)-5H-pyrano [3,2-c] pyridine-5 (6H)-one (164) was not formed but the compound. 3,4-dihydro-2 (p-chloro phenyl)-7-methyl-8 (2'-chlorophenylethyl) -5H- pyrano [3,2-c] pyridine - 5 (6H)-one (166) was thought to be formed. The structures of the 3,4-dihydro-2 (substitutedchloro) phenyl-5H-pyrano [3,2-c] pyridine-5 (6H)-one were clarified with UV, H-NMR and spectra.