Çalışanların örgütsel bağlılık ve örgütsel tükenmişlik düzeylerinin müşteri memnuniyetine etkisi, güvenin düzenleyici rolü
The impact of employee organizational commitment and organizational burnout levels on customer satisfaction, and the regulatory role of trust
  1. Tez No: 845337
  2. Yazar: CELAL PELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın temel amacı çalışanların örgütsel bağlılık, örgütsel tükenmişlik, müşteri memnuniyet ve güveni arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Nicel çalışma metodu benimsenmiştir. Hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren x firmasının İstanbul Asya Satış Müdürlüğü'ne bağlı 119 çalışanı ve müşterilerinden Google Forms aracılığı ile toplanan anketler, IBM SPSS 27 programında analiz edilmiştir. Toplanan verilerin güvenirlik, geçerlilik ve normallik analizi yapılmıştır. Değişkenlerin demografik özelliklere göre fark gösterip göstermedikleri t testi ve anova testi; aradaki ilişki korelasyon, etki ise regresyon analizleri ile tespit edilmiştir. Değişkenler arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the relationship between employees' organizational commitment, organizational burnout, and customer satisfaction and trust. A quantitative research method has been adopted. Surveys collected from 119 employees and customers of a company active in the fast-moving consumer goods sector, under the Istanbul Asia Sales Directorate, were analyzed using the IBM SPSS 27 software. The collected data underwent reliability, validity, and normality analyses. The differences in variables according to demographic characteristics were examined using t-tests and anova tests, while the relationships and effects were determined through correlation and regression analyses. A meaningful relationship has been found among the variables.