Finansal yeniden yapılandırma sözleşmeleri
Financial restructuring agreements
- Tez No: 845338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK ÖNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Borçlarını ödeme kabiliyetinden yoksun borçluların iflas ettirilmesi yerine faaliyetlerinin devam ettirilmesi fikri, özellikle ekonomik kriz ve pandemi dönemlerinin getirdiği pratik tecrübe ile tüm dünyada güç kazanmıştır. COVID-19 pandemisi süresince tüm dünyada borçlularca yapılan yeniden yapılandırma başvurularının hızla artması bu konudaki tartışmaları ve araştırmaları artırmıştır. Bu tecrübeden hareketle, hem kanun koyucular hem de doktrin farklı hukuklardaki yeniden yapılandırma sistemlerini analiz ederek ideal bir yeniden yapılandırmanın unsurlarını araştırmaya başlamış, bu konudaki araştırmaların sayısı artmıştır. Bu çalışmalar pozitif hukukta da etkisini göstermiş, son yıllarda farklı ülke hukuklarında yeni yeniden yapılandırma yöntemleri yürürlüğe konulmuş, bazılarında ise uzun süredir var olan yeniden yapılandırma sistemleri günün gereklerine uygun hale getirilmek üzere tadil edilmiştir. Bu süreçte öğreti tarafından mahkeme dışı yeniden yapılandırma yöntemlerinin de faydaları ortaya konmuş ve farklı ülkelerde mahkeme dışı yeniden yapılandırma yöntemleri hakkındaki çalışmalar hız kazanmıştır. Hukuk sisteminde etkili yeniden yapılandırma yöntemlerinin bulunmasının özellikle pandemi gibi süreçlerde ülke ekonomisi için ne kadar önemli olduğu Türk doktrinince de dile getirilmiştir. Türk hukukunda, İngiliz hukukundaki Londra yaklaşımı örnek alınarak oluşturulmuş bir mahkeme dışı yeniden yapılandırma yöntemi olan finansal yeniden yapılandırma daha önce 2002 ve 2006 yıllarında süreli olarak yürürlüğe konulup başarıyla uygulanmışken en son 17 Temmuz 2019 tarihinde yine geçici süreliğine yürürlüğe konulmuş ve bu süre 15 Temmuz 2023 tarihi itibariyle de sona ermiştir. Bu dört yıllık süreçte finansal yeniden yapılandırma yöntemi uygulamada geniş yer bulmuş ve oldukça büyük tutarlı borçlara ilişkin çok sayıda finansal yeniden yapılandırma sözleşmesi imzalanmıştır. Finansal yeniden yapılandırmanın sona erdiği 15 Temmuz 2023 tarihine kadar imzalanan finansal yeniden yapılandırma sözleşmeleri ödeme planları tamamlanıncaya kadar çok uzun seneler daha yürürlükte kalmaya devam edecektir. Bu nedenle konunun güncelliğini muhafaza edeceği söylenebilir. Bu tez çalışması ile Türk hukukunda finansal yeniden yapılandırma yönteminin tarihinin yanı sıra, 17 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe konulan finansal yeniden yapılandırma yöntemine ilişkin mevzuat, Büyük Ölçekli Çerçeve Anlaşma kapsamında yeniden yapılandırma süreci ve imzalanan finansal yeniden yapılandırma sözleşmelerinin içeriği farklı başlıklar altında incelenerek finansal yeniden yapılandırma uygulamasının esasları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The idea of survival of the activities of debtors who are incapable of paying their debts, rather than having them declared bankrupt, has gained strength worldwide, especially with the practical experience brought by economic crises and pandemics. The rapid increase in debtors' applications for restructuring during the COVID-19 pandemic has intensified discussions and research on this subject. In the light of this experience, both lawmakers and scholars have started researching the elements of an ideal restructuring by analysing restructuring systems in different legal systems. These studies have also had an impact on positive law, leading to the implementation of new restructuring methods in various legal systems in recent years as well as amendment of existing restructuring systems to meet today's needs. During this process, the benefits of out-of-court restructuring methods have been highlighted by legal scholars, and studies on out-of-court restructuring methods have gained momentum in different countries. The importance of an effective restructuring method, especially during trying times like pandemic periods, has been emphasized in Turkish legal doctrine as well. In Turkish law, an out-of-court restructuring method called financial restructuring, inspired by the London approach in English law, was previously enacted and successfully implemented for a temporary period in 2002 and 2006. The financial restructuring was lastly enacted on 17 July 2019, and it was again enforced for a temporary period, which ended on 15 July 2023. During this four years' period, the financial restructuring method was vastly used in practice, and numerous financial restructuring agreements on significant amounts of debt was signed. The financial restructuring agreements which were signed until the end date of 15 July 2023, will continue to be in effect for many more years until the completion of the payment plans envisaged under the signed financial restructuring agreement. Therefore, the topic seems to stay hot for years. This thesis aims to explore the history of the financial restructuring method in Turkish law, as well as the legislation related to the financial restructuring method enacted 17 July 2019. It also examines the restructuring process under the Large-Scale Framework Agreement and the content of signed financial restructuring agreements under different sections in order to elucidate the principles of financial restructuring method.