Türkiye'nin enerji politikalarının güncel siyasi durumuna etkisi
The impact of Turkiye's energy policies on the current political situation
  1. Tez No: 845339
  2. Yazar: EMRAH DOĞANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Enerji, modern toplumların sürdürülebilir kalkınması için vazgeçilmez bir unsurdur. Enerji vazgeçilmez bir kaynak olarak insanoğlunun yaratılışından bu yana önemini korumuştur. Geleceğin küresel denklemi, ülkelerin enerji kaynaklarına sahip olma, bu kaynakları kontrol altında tutma ve en etkili şekilde transfer edebilme yetenekleri etrafında şekillenecektir. Türkiye ise söz konusu denklemde önemli bir oyuncu olarak enerji alanında gerçekçi ve stratejik politikalar izleyerek hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci içine girmiştir. Türkiye'de geliştirilen enerji politikalarının temel hedefi yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjinin artırılması, kaynak ve tedarikçi çeşitliliğine gidilmesi ile dışa bağımlığının azaltılması etrafında şekillendiği görülmektedir. Hayata geçirilen projeler, ortaya konulan hedefler ve reel politikalar sonucunda ülkenin enerjide dışa bağımlı yapısı ve yüklü enerji faturası azaltılarak yeni bir sürecin inşası için çalışmalar devam etmektedir. Türkiye'nin enerji ticaretinde merkez ülke olma hedefi kapsamında enerji arz güvenliğini sağlama konusunda politikalar izlenmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin sahip olduğu enerji kaynakları ile ilgili bilgiler verilmektedir. Sonuç bölümünde ise enerjide dışa bağımlı olan Türkiye'nin yeni enerji vizyonu doğrultusunda yürüttüğü politikaların siyasi durumuna ilişkin etkisine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy is an indispensable element for the sustainable development of modern societies. Energy has retained its significance as an essential resource since the inception of humanity. The future global equation will be shaped around countries' abilities to possess energy resources, control these resources, and effectively transfer them. Türkiye, in this equation, has become a significant player in the field of energy by adopting realistic and strategic policies, ushering in a rapid process of transformation and change. The fundamental aim of the energy policies developed in Türkiye is seen to revolve around increasing the energy generated from local and renewable sources, diversifying resources and suppliers, and reducing external dependency. Ongoing projects, established goals, and real policies have resulted in efforts to decrease the country's energy dependence and its substantial energy bill, paving the way for the construction of a new era. Within the scope of Türkiye's goal to become a central country in energy trade, policies are being pursued to ensure energy supply security. This thesis provides information about the energy resources available in Türkiye. In the conclusion section, the impact of the policies implemented by Türkiye in light of its new energy vision, aiming to reduce its energy dependence, on the political situation will be discussed.