Bazı pirimidin türevlerinin tautomerik dengelerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of tautomeric equilibria of some pyrimidine derivatives
- Tez No: 84535
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bazı pirimidin türevlerinin fizikokimyasal özellikleri semiempirik yöntemlerle teorik olarak hesaplanmış ve literatürde bulunabilen deneysel verilerle olası paralellik araştırılmıştır. 2-, 4- ve 5-pirirnidonların ve bunların tiyo- ve azo- türevleri ile bunların model formlarının farklı tautomerleri için geometrileri, oransal kararlılıkları, proton affiniteleri AMI, PM3 ve MNDO yöntemlerinin kullanıldığı tam geometri optimizasyonuyla hesaplanmıştır. 2-, 4- ve 5-hidroksipirimidinlerin, literatürde belirtildiği gibi ve her üç yöntemde de okso formunun hidroksi formundan daha kararlı olduğunu göstermektedir. 2- ve 4- hidroksiprimidinlerde AMI ve PM3 yöntemleri ana tautomer için yaklaşık 2 ve 8 kcal mol“1 kararlılık enerji değerleri ile okso formu hidroksi formundan daha kararlı bulunmuştur. Amino formlarının imino formlarına baskınlığı azo türevleri için gösterilmiştir. 5- iminoprimidinin AMI yönteminde ana tautomer için yaklaşık 28 kcal mol”1 kararlılık enerji değeri ile amino formunun kararlı olduğunu göstermektedir. Tiyol formlarının. tiyon formlarına baskınlığını PM3 ve MNDO yöntemleriyle gösterilmektedir. 2- merkaptopirimidinde ise tiyon formunun tiyol formuna baskınlığı yaklaşık olarak 1 kcal mol"1 kararlılık enerjisi ile açıklanır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work physicochemical properties of some pyrimidin derivaties were computed by using semiempirical methods and the obtained results were evaluated by searching correlation with the experimentally obtained properties. The geometries, relative stabilities, proton affinities for the different tautomers of 2-, 4- and 5-pyrimidones and their thio- and azo analogs along with. their fixedforms (i.e. model compounds in which proton migration is eliminated) were calculated with fully geometry optimization using AMI, PM3 and MNDO methods. The predominance of oxo forms over hydroxy forms were confirmed with all three methods y as sited in the literature, with exception, of AMI and MNDO methods which both indicates the predominance of 2- and 4-hydroxypyrimidines over oxo forms with a stability energy values of approximately 2 and 8 kcal mol“1 for the main tautomers. For azo analogs the predominance of amino forms over imino forms were confirmed with the exception of AMI method which indicates the predominance of 5-iminopyrimidine over amino forms with a stability energy values of approximately 28 kcal mol”1 for the main tautomers. For the thio analogs the predominance of thiol forms over thione forms were confirmed with PM3 and MNDO methods; AMI method however, indicates the predominance of 2-thione form over thiol form with a stability energy value of approximately 1 kcal mol"1.