21. yüzyıl becerileri bağlamında web tabanlı etkinliklerle dinleme eğitimi üzerine bir araştırma
A research on listening training with web-based activities in the context of 21st century skills
- Tez No: 845345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
21. yy. becerileri, günümüzde her çocuğun edinmiş olması gereken becerileri kapsamaktadır. Öğrenmeyi ve yenilikçiliği sağlaması; bilgi, medya ve teknolojileri etkin bir şekilde kullanmayı sağlaması; yaşam ve mesleki becerilerini geliştirmesi nedeniyle bu becerilerin edinilmesi elzemdir. Türkçe öğretim programı incelendiğinde 21. yy. becerilerine yönelik çok az dinleme/izleme kazanımının yer aldığı; Türkçe ders kitabında yer alan dinleme/izleme metin ve etkinliklerine bakıldığında ise 21. yy. becerilerine bazı temalarda hiç yer verilmediği, bazılarında ise çok az bir bölümüne yer verildiği görülmektedir. Dinleme eğitiminin 21. yy. becerilerine uygun olarak web tabanlı araç ve uygulamalarla desteklenmesinin, dinleme/izleme becerisiyle beraber 21. yy. becerilerinin de kazandırılıp geliştirilmesinde önemli bir adım olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmada 5. Sınıf Türkçe dersindeki temalar esas alınarak her temaya uygun dinleme/izleme metni önerilmiş ve önerilen bu metinlere yönelik 21. yy. becerileri temelinde web tabanlı etkinlikler geliştirilmiştir. Etkinliklerin geliştirilme süreçleri ve kullanım alanları ayrıntılarıyla tanımlanmıştır. Her bir etkinlikte farklı web araçlarının kullanılmasına dikkat edilmiş, çeşitlilik sağlanmaya çalışılmıştır. Etkinliklerden önce kullanılacak web araçları tanıtılarak bunların kullanım alanı ve örneklerine yer verilmiştir. Etkinliklerin öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini harekete geçirici etkinlikler olmasına ayrıca dikkat edilmiştir. Çalışma, tasarım tabanlı araştırma yöntemi üzerine yapılandırılmıştır. Tasarlanan web tabanlı etkinliklerin, öğrencilerin 21. yy. becerilerine etkisini görmek amacıyla da sınıf ortamında uygulama yapılmıştır. Daha sonra öğrenci, öğretmen ve araştırmacıdan elde edilen veriler ışığında, tasarlanan bu etkinliklerin hedeflenen becerilere etkisi konusunda değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'da MEB'e bağlı bir ortaokuldaki 5. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Toplamda 32 öğrenci araştırmaya gönüllü olarak dâhil olmuştur. Tasarlanan etkinliklerin uygulanması kapsamında veriler; tasarlanan etkinliklere ek olarak öğrenci görüşme formu, öğretmen görüşme formu ve araştırmacı gözlem kayıtlarından elde edilmiştir. Araştırma kapsamında öğrenci, öğretmen ve araştırmacıdan elde edilen verilerden hareketle; 21. yy. becerileri bağlamında dinleme eğitimine yönelik tasarlanan bu etkinliklerin, öğrencilerin 21. yy. ve dinleme/izleme becerilerine olumlu bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
21st century skills include the skills that every child should acquire today. It is essential to acquire these skills because they enable learning and innovation, enable effective use of information, media and technologies, and improve life and professional skills. When the Turkish curriculum is examined, it is seen that there are very few listening/watching acquisitions for 21st century skills. When the listening/watching texts and activities in the Turkish textbook are examined, it is seen that 21st century skills are not included at all in some themes, and only a small part is included in others. It is thought that supporting listening education with web-based tools and applications in accordance with 21st century skills can be an important step in gaining and developing 21st century skills along with listening/watching skills. In this research, listening/watching texts suitable for each theme were suggested based on the themes in the 5th grade Turkish course, and web-based activities were developed for these suggested texts based on 21st century skills. The development processes and usage areas of the activities are defined in detail. Attention was paid to the use of different web tools in each event and efforts were made to ensure diversity. Before the events, the web tools to be used were introduced and their usage areas and examples were included. Special attention was paid to ensure that the activities were activities that stimulated students' higher-order thinking skills. The study is structured on the design-based research method. An application was made in the classroom environment to see the effect of the designed web-based activities on students' 21st century skills. Then, in the light of the data obtained from the students, teachers and researchers, these designed activities were evaluated regarding their impact on the targeted skills. The study group of the research consisted of 5th grade students at a secondary school affiliated with the Ministry of Education in Istanbul. A total of 32 students participated in the research voluntarily. Within the scope of the implementation of the designed activities, data were obtained from the student interview form, teacher interview form and researcher observation records, in addition to the designed activities. Based on the data obtained from students, teachers and researchers within the scope of the research, it was concluded that these activities designed for listening education in the context of 21st century skills had a positive effect on students' 21st century and listening/watching skills.