A multimodal detection and predictive of the progression of Alzheimer's disease with AI techniques
AI teknikleriyle Alzheimer hastalığının ilerlemesinin multimodal bir tespiti ve öngörülmesi
- Tez No: 845372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Alzheimer hastalığı, beyin toplama veya otopsi yoluyla elde edilen histopatolojik analiz yoluyla doğru tanısı konabilen az sayıda hastalıktan biridir ve bu ancak hasta öldükten sonra mümkün olabilir. Nekropsi, beynin çıkarılıp mikroskop altında incelendiği bir işlemdir. Bu çalışma, hastaların yaşam kalitesini ve bu hastalarla ilişkileri geliştirmek amacıyla hastalığın doğru bir şekilde değerlendirilmesini amaçlayan metodolojiye uygundur ve haklıdır. Bu çalışmanın amacı hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu konunun ne kadar önemli olduğu ve araştırmadaki yaygın eğilime ne kadar yakından bağlı olduğu dikkate alındığında, bu çalışmanın önemi kolaylıkla görülebilir. Daha önce ele alınanların ışığında, bu çalışmanın amacı, makine öğrenimi algoritmalarını temel alan ve manyetik rezonans görüntülemeyi kullanarak Alzheimer hastalığının doğru teşhisini koyma konusunda tıbbi pratisyenlere yardım sağlamayı amaçlayan akıllı bir sistem geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is one of the few sicknesses that can have its accurate diagnosis confirmed through the histopathological analysis obtained by brain harvesting or necropsy, which is only feasible after the patient has passed away. Necropsy is a procedure in which the brain is removed and examined under a microscope. This work is justified and conforms to its methodology, which aims at establishing an accurate assessment of the disease in order to enhance the quality of life of patients and the relations of those patients. The goal of this work is to improve the quality of life of patients and the relatives of patients. The relevance of this work can be easily seen when one considers how significant this subject is as well as how closely it adheres to the prevalent trend in research. In light of what was covered previously, the aim of this work is to develop an intelligent system that is predicated on machine learning algorithms and is intended to provide medical practitioners with assistance in making an accurate diagnostic of Alzheimer's disease by utilizing magnetic resonance imaging