Yiyecek ve içecek işletmesi çalışanlarının gıda güvenliği konusunda bilgi, tutum ve uygulama düzeylerinin incelenmesi: Elâzığ örneği
Examination of knowledge, attitude and practice levels on food safety of food and beverage facilities employees: Elazığ case
- Tez No: 845426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ÇELİKEL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastroenteroloji, Turizm, Gastroenterology, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gıda güvenliği beslenme ve insan sağlığı açısından belirleyici faktörlerden biridir. Gıda sektörünün önemli bir parçası olan yiyecek ve içecek işletmelerine olan talep son yıllarda artış göstermiştir. Bu kapsamda çalışmada yiyecek içecek işletmelerinde çalışanların gıda güvenliği bağlamında bilgi, tutum ve uygulamaları ele alınmıştır. Analiz sonucunda yiyecek ve içecek işletmelerinde çalışanlarının gıda güvenliği bilgi düzeylerinin yüksek olduğu, tutumlarının çok yüksek olduğu ve uygulama düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Çalışmada katılımcıların öğrenim durumu ile bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Food safety is one of the determining factors in terms of nutrition and human health. The demand for food and beverage businesses, which are an important part of the food industry, has increased in recent years. In this context, the study examined the knowledge, attitudes and practices of employees in food and beverage businesses in the context of food safety. As a result of the analysis, it was determined that the food safety knowledge levels of employees in food and beverage businesses are high, their attitudes are very high and their application levels are high. In the study, it was determined that there was no significant difference between the educational background and knowledge levels of the participants (p>0.05).