Çal yöresinde üretilen üzüm çeşitleri ve yörede üretilen pekmezlerin bazı özellikleri
- Tez No: 84547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
VII ÖZET Bu araştırmada, Çal merkez, Mahmutgazi Köyü ve İsabey Kasabası civarında yetiştirilen 16 çeşit üzüm tespit edilmiştir. Tespit edilen üzümlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Üzümlerin değerlendirme şekli (sofralık, kurutmalık, sıralık, ihraç ve ekşi yapımında), hasat başlangıç zamanları, salkım ağırlıkları, salkımdaki dane sayıları, 100 dane ağırlığı, salkım sapı ağırlıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, her üzüm omcasının ve salkımla birlikte yapraklarının fotoğrafları çekilerek, metin içerisinde verilmiştir. Yörede üretilen pekmezlerin brix derecesi % 63.20-73.5 arasında, pH'sı 4.64-5.55 arasında, titrasyon asitliği g/100 mi 0.15-0.24 arasında ve kül değeri % 0.47-1.48 arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this research, sixteen variety grapes were determined that raised at the neighbourhood at Çal century, Mahmutgazi village and İsabey town. Physical and chemical properties of determined grapes were examined. Evaluation form (for serving as. food, drying, raisen wine, foreign export and sour production), beginning of harvest time, bunch weight, grain numbers of bunch, weigh of 100 grains and bunch stem were determined. On the other hand, every grape omca and leaves together with bunch were indicated one by one. It was examined from chemical analysis of yield of raisen wine, dry matter, brix, titration acidity and pH. Brix, pH, titration acidity and moisture values of grape molasses that produced at the regionwere determined % 63.20-73.5, 4.64-5.55, 0.15-0.24 g/100 ml and 0.47-1.48 %, respectively.