Ortaöğretim kurumlarında okul güvenliğine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on school safety in secondary education institutions
  1. Tez No: 845490
  2. Yazar: ADEM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin okul güvenliği konusundaki görüşleri incelenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin demografik özelliklerine göre okul güvenliğine yönelik görüşlerinde farklılık olup olmadığına da bakılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerine göre genel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmaya 2023-2024 eğitim öğretim yılında Uşak ilinde görev yapan kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olan 468 öğretmen gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu ve Demirtaş (2007) tarafından geliştirilen“Okul Güvenliği Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 21.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin okul güvenliğine yönelik görüşlerinin tüm boyutlarda (“Öğretmenlerin Kişisel Güvenliği”,“Okul Güvenliği”,“Öğrenci Güvenliği”ve“Okul Güvenliği için Yapılan Çalışmalar”) orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin okul güvenliğine yönelik görüşlerinin araştırmada ele alınan demografik değişkenler olan; cinsiyet, branş, mesleki kıdemi, çalışmakta olduğu okul türü ve yerleşim yeri değişkenlerine göre istatistiksel olarak farklılık göstermediği saptanmıştır. Başka bir ifade ile kadın ve erkek, farklı branşlarda bulunan farklı sürelerde mesleki kıdeme sahip, farklı okul türlerinde il veya ilçe merkezinde görev yapan öğretmenlerin okul güvenliğine yönelik görüşleri birbirlerine benzer düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of teachers working in secondary education institutions on school safety were examined. In addition, it was also examined whether there is a difference in teachers' views on school safety according to their demographic characteristics. According to quantitative research methods, 468 teachers working in Uşak province in the 2023-2024 academic year, who were determined by convenience sampling method, voluntarily participated in the study, which was carried out in the general survey model. The data were collected using a personal information form and the“School Safety Scale”developed by Demirtaş (2007). The data obtained were evaluated in computer environment through SPSS 21.0 statistical programme. As a result of the research, it was determined that teachers' views on school safety were at a moderate level in all dimensions (“Personal Safety of Teachers”,“School Safety”,“Student Safety”and“Activities for School Safety”). It was found that teachers' views on school safety did not differ statistically according to the demographic variables of gender, branch, professional seniority, type of school they work in and place of residence. In other words, it was concluded that the opinions of female and male teachers, teachers in different branches, with different periods of professional seniority, working in different school types in the province or district centre were at a similar level.