Çocuk yoğun bakımda izlenen sepsis tanılı hastalarda vitamin B12 düzeyi ile akut faz reaktanları arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between vitamin B12 levels and acute phase reactants in pati̇ents with sepsis in the pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 845528
  2. Yazar: İRFAN KEMAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GÖZÜ PİRİNÇÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis kliniği, çocuk yoğun bakım ünitelerinde en sık karşılaşılan yatış endikasyonlarından biri olan, tedavi maliyeti fazla ve mortalitesi en yüksek hastalık olarak görülmektedir. Sepsis hastalarında erken tanı, tedavi başlangıcı için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yeni bulgu ve belirteçlerin bulunması çok önemlidir. Vitamin B12 ise protein, karbonhidrat ve yağ metabolizması üzerinde önemli etkileri olan, DNA sentezinde görevli enzimatik aktivitelerde kofaktör rolü bulunan, hücre çoğalması ve maturasyonu için gerekli bir vitamindir. Bu çalışma ile Dicle Üniversitesi çocuk yoğun bakım ünitesinde sepsis veya kuvvetle muhtemel sepsis tanılarıyla takip edilen çocuk hastaların klinik özelliklerini belirlemek ve CRP, PCT düzeyleri ile Vitamin B12 düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Ocak 2018-Eylül 2023 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi (DÜTF) Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde sepsis veya kuvvetle sepsis tanısı ile takip edilmiş 34 (20 erkek ve 14 kız) hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Ölen ve yaşayan hastaların demografik, klinik, fizik muayene ve laboratuvar bulguları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri incelendiğinde hastaların yarısı bir yaş altı grupta yer almaktaydı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Sepsis is one of the most common indications for hospitalization in pediatric intensive care units, with high treatment costs and the highest mortality rate. Early diagnosis and initiation of treatment is of great importance in sepsis patients. Therefore, finding new findings and markers is very important. Vitamin B12 is a vitamin that has important effects on protein, carbohydrate and fat metabolism, plays a cofactor role in enzymatic activities involved in DNA synthesis, and is necessary for cell proliferation and maturation. The aim of this study was to determine the clinical characteristics of pediatric patients with sepsis or highly probable sepsis in the pediatric intensive care unit of Dicle University and to evaluate the relationship between CRP, PCT levels and Vitamin B12 levels. Materials and Methods: This study included 34 patients (20 boys and 14 girls) who were followed up with the diagnosis of sepsis or severe sepsis in the Pediatric Intensive Care Unit of Dicle University Medical Faculty (DUTF) between January 2018 and September 2023. Demographic, clinical, physical examination and laboratory findings of living and deceased patients were compared. Results: When the demographic characteristics of the patients were analyzed, half of the patients were under one year of age.