Ergenlerde akademik yılmazlığın yordayıcıları: Sosyal duygusal öğrenme becerileri ve iyimserlik
Predictors of academic resilience in adolescents: Social emotional learning skills and optimism
  1. Tez No: 845561
  2. Yazar: ZEYNEP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİN ALİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma kapsamında sosyal duygusal öğrenme becerileri ve iyimserliğin akademik yılmazlığı yordama düzeyi incelenmiştir. Araştırma örneklemini Gaziantep ilinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında çeşitli liselerde öğrenimine devam eden 923 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada Ergenlerde Akademik Yılmazlık Ölçeği, Ergenlerde Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği ve Ergenlerde İyimserlik-Kötümserlik Ölçeği kullanılmıştır. Akademik yılmazlık, sosyal duygusal öğrenme becerileri ve iyimserliğin cinsiyet, sanat/spor dalıyla ilgilenme ve okul dışı bir işte çalışıp çalışmama değişkenlerine göre farklılaşmasını incelemek için ilişkisiz ölçümler için t testi; yaş, okul türü, sınıf düzeyi, not ortalaması, anne/baba eğitim düzeyi, algılanan ebeveyn tutumuna göre farklılaşmasını incelemek için tek faktörlü anova kullanılmıştır. Sosyal duygusal öğrenme becerileri ve iyimserliğin akademik yılmazlığı yordama düzeyini belirlemek için hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda akademik yılmazlık ve sosyal duygusal öğrenme becerileri arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı; akademik yılmazlık ve iyimserlik arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı; sosyal duygusal öğrenme becerileri ve iyimserlik arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Sosyal duygusal öğrenme becerileri ve iyimserlik birlikte akademik yılmazlığın %41'ini açıkladığı sonucuna varılmıştır. Bu bulguların yanısıra akademik yılmazlık, sosyal duygusal öğrenme becerileri ve iyimserlik puanlarının çeşitli demografik değişkenler açısından farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the predictive level of social-emotional learning skills and optimism regarding academic resilience. The research sample consists of 923 students attending various high schools in Gaziantep in the 2023-2024 academic year. The Academic Resilience Scale for Adolescents, the Social-Emotional Learning Skills Scale for Adolescents and the Optimism-Pessimism Scale for Adolescents were utilized in the study. Independent samples t-test was performed for unrelated measurements to examine whether academic resilience, social emotional learning skills and optimism differed based on the variables such as gender, involvement in art or sport and working in a job outside school. One-way ANOVA was conducted to find out the differences based on age, school type, grade level, GPA, parental education level and perceived parental attitude. Hierarchical regression analysis was employed to determine the predictive level of social-emotional learning skills and optimism regarding academic resilience. Analyzes showed that there was a moderate positive significant relationship between academic resilience and social emotional learning skills. Additionally, a moderate positive significant relationship was found between academic resilience and optimism. Besides, it was concluded that there was a moderate positive significant relationship between social emotional learning skills and optimism. It was found out that social emotional learning skills and optimism explained 41% of academic resilience. Additionally, it was observed that academic resilience, social emotional learning skills and optimism scores differed in terms of various demographic variables.