Azerbaycan ile Türkiye arasındaki dış ticaretin sektörel analizi
Sectoral analysis of foreign trade between Azerbaijan and Turkey
  1. Tez No: 845687
  2. Yazar: ATIF ALASKAROV
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ALİ RIZA SANDALCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Azerbaycan, 1991 yılında bağımsızlığını kazanarak her alanda bölgesel ve küresel aktör olmaya çalışan bir ülkedir. Ticari ilişkiler bu anlamda en önemli faaliyetlerin başında gelmektedir. Azerbaycan ilk yıllarda ticaretinin büyük bir kısmını başta Rusya Federasyonu olmak üzere bölge ülkeleriyle gerçekleştirmekteydi. Zaman içerisinde hem ihracatta hem de ithalatta Azerbaycan'ın ticaret partnerleri çoğalmış ve Azerbaycan tüm dünyayla ticaret yapan bir ülke konumuna gelmiştir. Azerbaycan'ın dışa açılma sürecinde en fazla katkı sağlayan ülkelerden biri de Türkiye'dir. Azerbaycan-Türkiye arasındaki ikili ticaretin gelişmesine katkı sağlayan faktörlerin başında tarihi ve kültürel geçmişleri gelmektedir. Ayrıca Türkiye'nin en etkili bölgesel ticaret aktörlerinden biri olması, piyasa ekonomisindeki deneyimi, Türk firmalarının girişimci faaliyetleri bu faktörler arasında sıralanabilir. Bu çalışmanın amacı açıklanmış karşılaştırmalı üstünlüklere göre Azerbaycan'ın Türkiye ile ikili ticaretinde ürün grubu bazında rekabet gücünü analiz etmektir. Bu bağlamda Azerbaycan'ın hangi ürün gruplarında Türkiye'ye karşı avantajlı olduğu ve hangi ürün gruplarında dezavantajlı durumda olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Analizlerde 2000-2020 dönemine ait SITC basamak 1 ve basamak 2 yıllık verileri kullanılarak Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi (AKÜ) değerleri hesaplanmıştır. Analiz sonuçları Azerbaycan'ın tüm yıllarda sadece 3 numaralı“Mineral yakıtlar, yağlar ve alkali ürünler”ürün grubunda Türkiye'ye karşı avantajlı olduğunu göstermiştir. Ülke 2 numaralı“Akaryakıt hariç yenilmeyen hammaddeler”ürün grubunda 2018 yılı sonrası avantajlı duruma geçmiştir. Diğer tüm ürün gruplarında ise Azerbaycan Türkiye'ye karşı dezavantajlı durumdadır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan, which gained its independence in 1991 and is a country trying to become a regional and global actor in all fields. International trade relations are one of the most important activities in this sense. In the early years, Azerbaijan was conducting most of its trade with the countries in the region, especially the Russian Federation. Over time, Azerbaijan's trading partners in both exports and imports have increased and Azerbaijan has become a country that trades with the whole world. Turkey is one of the countries that contributed the most to Azerbaijan's process of international expansion. The most important factor contributing to the development of bilateral trade between Azerbaijan and Turkey is their historical and cultural background. These factors also include Turkey's status as one of the most influential regional trade actors, its experience in a market economy, and the entrepreneurial activities of Turkish firms. The aim of this study is to analyze the competitiveness of Azerbaijan's bilateral trade with Turkey on the commodity group basis according to revealed comparative advantages. In this context, it has been tried to reveal in which commodity groups Azerbaijan has an advantage against Turkey and in which commodity groups Azerbaijan is disadvantaged. In the analyses, the Revealed Comparative Advantages Index (RCA) values were calculated using SITC 1-digit and 2-digit annual data for the period 2000-2020. The results of the analysis show that Azerbaijan has an advantage against Turkey in all years only in product group number 3“Mineral fuels, oils and alkaline products”. The country became advantageous in the commodity group number 2“Inedible raw materials excluding fuel”after 2018. In all other commodity groups, Azerbaijan is disadvantaged against Turkey.