1928-1938 yılları arasında Türk resminde modernizm arayışları
Between 1928-1938 year quest for modernity in Turkish art
- Tez No: 273291
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Modernite terimi, Avrupa'nın Rönesans'tan itibaren geçirdiği süreci, değişen algılama ve tanımlama biçimi tanımlamak için kullanılmıştır. Modernizm ise, bu süreçte ortaya çıkan yeni anlama biçimlerinin ürettiği, estetize edilmiş modernlik olarak tanımlanan, sanattaki yansımasıdır. Daha özel anlamda Avrupa sanatında Empresyonizm ile Dada hareketi arasında gelişen sanat anlayışları olarak kullanılır.Osmanlı'da 19. yüzyılın ortalarından itibaren Batılı anlamda resimler üretilmeye başlanmıştır. Avrupa'ya eğitim almak amacıyla giden her sanatçı kuşağı, ülkelerine döndüklerinde yeni sanat anlayışlarını taşımışlardır. Akademizm, Klasizm, Romantizm, Oryantalizm ve Empresyonizm gibi akımlardan etkilenerek gelen kuşaklar, cumhuriyet döneminin ilk yıllarına kadar, Batılı örneklerini takip ederek, Türk resim sanatına bir gelenek oluşturmuşlardır.Türk resim sanatının modernizmin, temel kavramlarıyla tanışması ve bir anlama biçimi olarak bunu resimlerine yansıtmaları 1928'de Almanya ve Fransa'da eğitimlerini almış olan kuşakla gerçekleşmiştir.Modern sanatın ya da modernizmin, önceki dönemlerinden farklı olarak oluşturduğu ?biçim analizi?, ?kendine gönderme yapma?, ?figür yenilenmesi? gibi kavramlarla ve bu kavramların görsel yeniden üretimi ile Türk resmini tanıştıran bu kuşak olmuştur.1928-1938 yılları arasında sanat ortamının oluşturan ressamlar, etkinin geleneksel olarak Türk resim sanatında akademi kaynaklı bir yenileşmenin de önüne geçmiş, akademi dışında var olabilen bir resim geleneği yaratmışlardır.Osmanlı'nın son döneminden itibaren bir gelenek oluşturan Türk sanatının, modernizmle bağları, Avrupa sanatın ile tarihsel bir eşzamanlılık üzerinden değil, anlama ve anlamlandırma biçimleri üzerinden, tematik bir değişim ile tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The term ?modernity? has been used to describe to changes Europe had seen beginning with the Renaissance period as the format of constant change and identification. Modernity, on the other hand, is the reflection in the arts of these newly emerging identified formats, and defined as the aesthetical modernism. In more specific terms, modernity is used as the understandings in arts which has developed between the impressionism in the European Art and the Movement of Dada.In the Ottoman Empire, paintings in the Western style had started to come up from the midst of the 19th century. Each generation of artists, who went to Europe in order to get education, held a new style of art after they returned to their countries. The generations that returned, were impressed by the trends such as academism, classicism, romanticism, orientalism and impressionism; they followed the Western examples until the first years of the Republic and this way, they created a tradition in the Turkish Paintings.The generation which took their education in 1928 in Germany and France had introduced the Turkish Art with the modernity and its basic definitions. This generation had reflected this modernity idea as an understanding in their paintings.This generation had also introduced different concepts such as ?format style?, ?sending to self? and ?figure renewal?, unlike the previous periods, with the visual reconstruction of these concepts with the modern art or modernity,The Turkish art that has become a tradition from the last period of the Ottoman Empire and its connection with the Modernity, has not been defined upon the European Art with a historical isochronism but rather identified as a thematic change upon the styles of understanding and explanations.