Farklı kuvvet antrenmanlarının 18-20 yaş grubu bireylerin performanslarına ve detraining düzeylerine etkisi
The effect of different strength training on the performance and detraining levels of individuals in the 18-20 age group
- Tez No: 845728
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, 18-20 yaş arasındaki genç bireylerde farklı kuvvet antrenmanlarının 12 haftalık bir süre boyunca uygulanmasının antrenman sonrası bazı performans değerleri üzerindeki etkisi ve ardından 1 aylık detraining dönemi sonrası performans değerleri incelenmiştir. Araştırmaya, Konya Selçuk Üniversitesi'nde öğrenim gören 30 erkek birey gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar, ilk ölçümleri alındıktan sonra rasgele bir şekilde kontrol grubu (KG), pliometrik kuvvet antrenman grubu (PKAG) ve direnç lastiği kuvvet antrenman grubu (DLKAG) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Katılımcıların yaş ortalamaları sırasıyla KG için 18,70±0,67 yıl, PKAG için 18,70±0,67 yıl, DLKAG için 19,10±0,87 yıl; boy uzunlukları KG için 178,76±7,38 cm, PKAG için 176,90±5,64 cm, DLKAG için 174,70±6,12 cm; vücut ağırlıkları ise KG ön testte 71,40±8,82 kg, son testte 73,00±9,34 kg, detraining testte 74,00±9,15 kg; PKAG ön testte 69,00±6,58 kg, son testte 70,00±6,56 kg, detraining 70,60±6,56 kg; DLKAG ön testte 68,70±12,65 kg, son testte 69,30±11,55 kg, detraininig testte 69,50±11,28 kg olarak belirlenmiştir. Antrenman grupları, belirlenen 8 antrenman şeklini ilk testlerin ardından haftada 3 gün boyunca 12 hafta boyunca 10 tekrar 4 set şeklinde uygulamıştır. Antrenman dönemi sona erdikten sonra son testler yapılmış ve detraining dönemine geçilmiştir. 1 aylık detraining dönemi sonrasında detraininig testler yapılarak istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, SPSS (IBM SPSS Statistics 26) paket programında değerlendirilmiştir. Tüm değişkenlere ait verilerin ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Ön test, son test ve detraining test dönemlerinde alınan ölçümler için grup içindeki farklılığın belirlenmesinde, 'Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi' (Repeated Measured Anova) testi uygulanmıştır. Her bir dönem için (ön test, son test ve detraining test), gruplar arasındaki farklılığın belirlenmesinde ise 'Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA)' kullanılmıştır. Farklılığın hangi gruptan kaynaklandığının belirlenmesinde ise Post-hoc testlerden“Duncan”testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of different strength training programs applied over a 12-week period on post-training performance values in young individuals aged 18-20, and the subsequent effects of a 1-month detraining period, were examined. Thirty male participants, who were students at Selcuk University in Konya, volunteered for the study. After initial measurements, participants were randomly divided into three groups: a control group (CG), plyometric strength training group (PSTG), and resistance band strength training group (RBSTG). The mean ages of the participants were 18,70±0,67 years for CG, 18,70±0,67 years for PSTG, and 19,10±0,87 years for RBSTG. The height averages were 178,76±7,38 cm for CG, 176,90±5,64 cm for PSTG, and 174,70±6,12 cm for RBSTG. Body weight averages were as follows: CG pre-test 71,40±8,82 kg, post-test 73,00±9,34 kg, detraining test 74,00±9,15 kg; PSTG pre-test 69,00±6,58 kg, post-test 70,00±6,56 kg, detraining 70,60±6,56 kg; RBSTG pre-test 68,70±12,65 kg, post-test 69,30±11,55 kg, detraining test 69,50±11,28 kg. The training groups performed the designated 8 exercises, 10 repetitions, and 4 sets per session three times a week for 12 weeks. After the training period, final tests were conducted, followed by a detraining period. Detraining tests were performed after a 1-month detraining period, and statistical analyses were conducted. The results of the study were evaluated using the SPSS (IBM SPSS Statistics 26) package program. Mean and standard deviations of the data for all variables were calculated. To determine the differences within groups for measurements taken during the pre-test, post-test, and detraining test periods, the Repeated Measures Analysis of Variance test was applied. For determining the differences between groups for each period (pre-test, post-test, and detraining test), One-Way Analysis of Variance was used. To identify the source of the differences, the“Duncan”test from Post-hoc tests was applied.