Bazı herbisitlerin hedef dışı toprak kökenli bakteri ve funguslar üzerine etkileri
Effects of some herbicides on non-target soilborne bacteria and fungi
  1. Tez No: 845744
  2. Yazar: VASFİYE ILIKPINAR SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KADIOĞLU, PROF. DR. YUSUF YANAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada herbisit aktif maddeleri fluazifop-p-butyl, metribuzin ve pendimethalin'in tarım alanlarının toprak patojen havuzundaki faydalı bakteriler Pseudomonas putida ve Bacillus cereus'a zararlı fungus Rhizoctonia solani, Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici, Phytophthora capsici ve Sclerotinia sclerotiorum'a ve yararlı fungus Trichoderma harzianum'a etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma in vitro, sera ve tarla koşullarında değerlendirilmiştir. Fluazifop-p-buthyl, metribuzin ve pendimethalinin artan dozları B. cereus ve P. putida 'ya in vitro şartlarda önemli bulunmuştur. Ayrıca, pendimethalin, fluazifop-p-buthyl'in artan dozu her iki bakterinin yoğunluğunu önemli ölçüde azaltmıştır. Öte yandan, pendimethalin'in artan dozları P. putida'nın yoğunluğunu azaltırken, B. cereus'un yoğunluğunu etkilememiştir. Serada, B. cereus'un yoğunluğu pendimethalin'in artan dozlarıyla artmıştır. Serada aktif maddelerin dozları arttıkça, P. putida bakteri yoğunluğu da artmıştır. Tarlada önerilen pendimethalin ve metribuzin dozları B. cereus yoğunluğunu inhibe etmezken, fluazifop-p-buthyl dozu bakteri yoğunluğunu artırmıştır. Herbisit aktif maddeleri, in vitro da S. sclerotiorum'un gelişimini engellemiş olup sera şartlarında etki göstermemiştir. Herbisit aktif maddeleri in vitro, sera ve tarla şartlarında T. harzianum'un gelişimini azaltmış fakat T. harzianum'un değeri toprakta hiçbir zaman sıfır olmamıştır. Herbisitler in vitro şartlarda R. solani gelişimini bütün dozlarda engellerken, sera şartlarında sadece artan dozlarda etkilemiştir. P. capsici gelişimini in vitro şartlarda pendimethalin artan dozlarda %25, fluazifop-p-buthyl %80, metribuzin ise %100 oranında engellemiştir. Sera şartlarında herbisitlerin artan dozları P. capsici gelişmesini azaltmıştır. Sera ve tarla da metribuzin biber bitkisine fitotoksik etki etmiş olup, P. capsici'nin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamıştır. F. oxysporum f. sp. lycopersici gelişimini pendimethalin ve fluazifop-p-buthyl aktif maddeleri in vitro şartlarda yavaşlatmış olup artan dozlarda düşmüştür. Serada ise fluazifop-p-buthyl fungus gelişimini azaltmıştır. Metribuzin in vitro, sera ve arazi şartlarında F. oxysporum f. sp. lycopersici fungusunu azaltıcı yönde etkilemiştir. Araştırma sonuçları, toprak kökenli fungus ve bakteri kontrolünün herbisit aktif maddesinin türüne, herbisitin kimyasal yapısı ve dozuna, toprak yapısına, topraktaki mikroorganizmaların varlığına, ışık, sulama, nem miktarına göre farklılıklar gösterebileceğini ortaya koymuştur. Bu araştırmanın sonuçları herbisitlerin topraktaki patojen funguslar üzerinde etkili olduğunu, faydalı organizmaları tamamen ortadan kaldırmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of herbicide active ingredients fluazifop-p-butyl, metribuzin and pendimethalin on beneficial bacteria Pseudomonas putida and Bacillus cereus, harmful fungi Rhizoctonia solani, Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici, Phytophthora capsici and Sclerotinia sclerotiorum and beneficial fungi Trichoderma harzianum in the soil pathogen pool of agricultural fields. The study was conducted under in vitro, greenhouse and field conditions. Increasing doses of fluazifop-p-buthyl, metribuzin and pendimethalin to B. cereus and P. putida were found significant under in vitro conditions. Moreover, increasing doses of pendimethalin, fluazifop-p-buthyl significantly reduced the concentration of both bacteria. On the other hand, increasing doses of pendimethalin decreased the concentration of P. putida, but did not affect the concentration of B. cereus. In the greenhouse, the concentration of B. cereus increased with increasing doses of pendimethalin. As the doses of active substances increased in the greenhouse, the concentration of P. putida bacteria also increased. In the field, the recommended doses of pendimethalin and metribuzin did not inhibit B. cereus concentration, while the dose of fluazifop-p-buthyl increased bacterial concentration. Herbicide active substances inhibited the growth of S. sclerotiorum in vitro but had no effect under greenhouse conditions. Herbicide active substances reduced the growth of T. harzianum under in vitro, greenhouse and field conditions, but the value of T. harzianum was never zero in soil. Herbicides inhibited R. solani growth at all doses under in vitro conditions, but only at increasing doses under greenhouse conditions. Pendimethalin inhibited P. capsici growth in vitro by 25%, fluazifop-p-buthyl by 80% and metribuzin by 100% at increasing doses. Under greenhouse conditions, increasing doses of herbicides reduced the growth of P. capsici. In the greenhouse and field, Metribuzin was phytotoxic to pepper plants and caused rapid spread of P. capsici. The active substances pendimethalin and Fluazifop-p-buthyl slowed down the growth of F. oxysporum f. sp. lycopersici under in vitro conditions and decreased with increasing doses. Fluazifop-p-buthyl reduced fungus growth in the greenhouse. Metribuzin reduced the growth of F. oxysporum f. sp. lycopersici fungus in vitro, greenhouse and field conditions. The results of the research revealed that the control of soilborne fungi and bacteria may vary according to the type of herbicide active substance, chemical structure and dose of the herbicide, soil structure, presence of microorganisms in the soil, light, irrigation and moisture content. The results of this study show that herbicides are effective on pathogenic fungi in the soil, but do not completely eliminate beneficial organisms.