Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 15-49 yaş arası evli kadınların aile planlaması hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of information, attitudes and behaviors regarding family planning in married women aged 15-49 applying to Family Medicine
  1. Tez No: 845760
  2. Yazar: KÜBRA KOÇ ENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Aile planlaması (AP), kişilerin istedikleri zaman ve istedikleri sayıda çocuk sahibi olmalarına, istenmeyen gebeliklerden korunmalarına ve gebelikler arası sürenin düzenlenmesine olanak sağlayan aynı zamanda çocuğu olmayan bireylerin çocuk sahibi olmalarına imkân veren uygulamaların tümüdür. Aile planlaması yöntem kullanımı ile aile planlamasına yönelik bilgi ve tutumlar çok çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı ile Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 15-49 yaş arası evli kadınların aile planlaması hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma 20.10.2021-30.11.2021 tarihleri arasında Konya ili Selçuklu ilçesindeki 78 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuruda bulunan toplam 400 gönüllü birey ile yapıldı. Çalışmaya 15-49 yaş arası, evli, T.C. vatandaşı olup çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden kadınlar alındı. Katılımcılara toplamda 43 soruluk sosyo-demografik, obstetrik ve aile planlaması yöntemlerine ilişkin özellikleri içeren anket formu ve 34 soruluk Aile Planlaması Tutum Ölçeği formu yüz yüze görüşme tekniği ile dolduruldu. Anketteki bilgiler ve Aile Planlaması Tutum Ölçeğinden (APTÖ) hesaplanan puanlar ile oluşturulan veriler IBM SPSS 22,0 (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Family planning (FP) encompasses all practices that enable individuals to have the number of children they desire, when they desire, while also providing protection against unwanted pregnancies and allowing for the regulation of the time between pregnancies. It is a set of practices that also provides opportunities for individuals without children to become parents. The use of family planning methods is influenced by various factors. The aim of this study is to assess the knowledge, attitudes, and behaviors regarding family planning among married women aged 15-49 who present to the Family Medicine Clinic. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted with a total of 400 voluntary individuals who applied to the 78th Family Health Center in the Selçuklu district of Konya province between October 20, 2021, and November 30, 2021. The study included women aged 15-49, married, Turkish citizens, who voluntarily accepted to participate in the study. Participants completed a face-to-face interview where a total of 43 questions, including sociodemographic, obstetric, and family planning method-related characteristics, were covered through a questionnaire. Additionally, a 34-item Family Planning Attitude Scale (FPAS) form was administered. The data obtained from the questionnaire, including the information and scores calculated from the Family Planning Attitude Scale, were analyzed using the IBM SPSS 22.0 program. Results: Participants' responses indicated that 31.5% (n=126) are not currently using any FP method, while 68.5% (n=274) reported using a FP method. Among them, 23.5% (n=94) mentioned using condoms, 15.8% (n=63) reported using intauterine devices (IUD) , and 13.7% (n=55) stated using withdrawal as a FP method. 52.8% of the participants (n=211) were using a modern FP method.