Kalp cerrahisinde kan transfüzyonunun yanında akut böbrek hasarının bir tahmincisi olarak ACTA-PORT skoru: Klinik faydanın genişletilmesi
ACTA-PORT score as a predictor of acute kidney injury in addition to blood transfusion in cardiac surgery: Extending its clinical utility
- Tez No: 939933
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ASLI DEMİR, DOÇ. DR. ASLIHAN AYKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kalp cerrahisi ilişkili akut böbrek hasarı (KCİ-ABH), ciddi sonuçlara yol açabilen önemli bir komplikasyondur. ACTA-PORT skoru, başlangıçta perioperatif kan transfüzyon riskini öngörmek için geliştirilmiş olup, bu çalışmada KCİ-ABH'yi tahmin etme kapasitesi ilk kez değerlendirilmiştir. Bu araştırma, ACTA-PORT skorunun KCİ-ABH öngörüsündeki rolünü ortaya koyarak cerrahi öncesi risk değerlendirme süreçlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel çalışma Temmuz-Kasım 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde kardiyopulmoner baypas kullanılarak açık kalp cerrahisi yapılan 18 yaş üzeri 467 hasta üzerinde yürütülmüştür. Preoperatif dönemde demografik veriler, eşlik eden hastalıklar, laboratuvar değerleri ve ACTA-PORT skorları kaydedilmiştir. İntraoperatif dönemde cerrahi süre, kardiyopulmoner baypas ve kros klemp süreleri, sıvı tedavileri ve kan ürünleri takip edilmiştir. Postoperatif dönemde yoğun bakım yatışı, mekanik ventilasyon süresi ve komplikasyonlar izlenmiştir. Akut böbrek hasarı (ABH) tanısı, KDIGO kriterlerine göre ameliyat sonrası ilk 7 gün içinde değerlendirilmiştir. Çalışmada, rutin uygulamalar dışında herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Bulgular: Bu çalışmada, açık kalp cerrahisi sonrası KCİ-ABH gelişimi ile ACTA-PORT skorunun ilişkisi değerlendirilmiş ve hastaların %38,1'inde KCİ-ABH geliştiği tespit edilmiştir. KCİ-ABH gelişen hastalarda yaş, ACTA-PORT ve EuroSCORE II değerleri anlamlı derecede yüksek, ejeksiyon fraksiyonu (EF) ise daha düşük bulunmuştur. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde, yaş, ACTA-PORT skoru, cerrahi süresi ve acil cerrahilerin KCİ-ABH riskini artıran bağımsız faktörler olduğu belirlenmiştir. Yaş her bir yıllık artışta KCİ-ABH riskini %3 artırırken, ACTA-PORT skorundaki her bir birimlik artış %7 oranında risk artışı ile ilişkili bulunmuştur (OR: 1,07; %95 CI: 1,02-1,12; p=0,002). Uzamış cerrahi süre ve acil cerrahiler de KCİ-ABH riskini anlamlı şekilde artırmıştır. Öte yandan, EF'deki artış ve statin kullanımı KCİ-ABH riskini sırasıyla %3 ve %41 oranında azaltmıştır (EF için OR: 0,97; p=0,004; statin kullanımı için OR: 0,59; p=0,042).
Özet (Çeviri)
Objective: Acute kidney injury (AKI) following open-heart surgery is a significant complication that can lead to severe outcomes. The ACTA-PORT score, initially developed to predict the risk of perioperative blood transfusion, has been evaluated for the first time in this study for its capability to predict AKI. This research aims to highlight the role of the ACTA-PORT score in predicting AKI, thereby contributing to preoperative risk assessment processes. Materials and Methods: This prospective, observational study was conducted on 467 patients aged 18 and older who underwent open-heart surgery with cardiopulmonary bypass at Ankara Bilkent City Hospital between July and November 2024. Preoperative demographic data, comorbidities, laboratory results, and ACTA-PORT scores were recorded. Intraoperative variables such as surgical duration, cardiopulmonary bypass and cross-clamp times, fluid therapies, and blood components were monitored. Postoperatively, intensive care unit stays, mechanical ventilation duration, and complications were tracked. Acute kidney injury (AKI) was diagnosed according to KDIGO criteria within the first seven days post-surgery. No interventions beyond routine practices were performed in the study. Results: In this study, the relationship between the development of cardiac surgery-associated acute kidney injury (CSA-AKI) following open-heart surgery and the ACTA-PORT score was evaluated. It was determined that 38.1% of the patients developed CSA-AKI. Patients who developed CSA-AKI had significantly higher age, ACTA-PORT, and EuroSCORE II values, while ejection fraction (EF) was lower. Multivariable logistic regression analysis revealed that age, ACTA-PORT score, surgical duration, and emergency surgeries were independent factors increasing the risk of CSA-AKI. Each one-year increase in age increased the risk of CSA-AKI by 3%, while each unit increase in the ACTA-PORT score was associated with a 7% increase in risk (OR: 1.07, 95% CI: 1.02–1.12, p=0.002). Prolonged surgical duration and emergency surgeries also significantly increased the risk of CSA-AKI. On the other hand, an increase in EF and the use of statins reduced the risk of CSA-AKI by 3% and 41%, respectively (OR for EF: 0.97, p=0.004; OR for statin use: 0.59, p=0.042).