Majör depresif bozukluk ve bipolar bozukluk tanılı ergenlerin bilişsel ve klinik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of cognitive and clinical features on adolescents with major depressive disorder and bipolar disorder
- Tez No: 845768
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı bipolar ve unipolar depresyon ayrımının erken yapılması için Majör Depresif Bozukluk (MDB) ve Bipolar Bozukluk (BB) tanısı olan hastaların melankoli, şizotipi gibi klinik özellikleri ve nörobilişsel fonksiyonlarındaki bozulmaların karşılaştırılmasıdır. YÖNTEM: Çalışmamıza 150 MDB ve 72 BB Olguları, 30 Sağlıklı Kontrol (SK) dahil edilmiştir. Araştırmacı tarafından oluşturulan form ile ailelerden ve çocuklardan sosyodemografik bilgiler edinilmiştir. 10-18 yaş arasındaki ergenlerde klinik özellikleri değerlendirmek için; Klinik Global İzlenim Ölçeği (KGİ-Ş), Çocuklar için Depresyon Derecelendirme Ölçeği (ÇDDÖ), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Çocuklar İçin Genel Değerlendirme Ölçeği (CGAS), Sydney Melankoli Prototip Endeksi Ölçeği (SMPI), Sürekli Kaygı Envanteri-II (STAI-II), Şizotipal Kişilik Ölçeği-Kısa Form (SPQ-B), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BIS-11), Yıkıcı Davranım Bozuklukları İçin DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği, Premorbid Uyum Ölçeği (PAS) kullanılmıştır. Örneklemde nörobilişsel özellikleri değerlendirmek için İma Testi, Yüzler Testi ve Kaliforniya Sözel Öğrenme Testi-Çocuk Formu (CVLT-C) testleri uygulanmıştır. Premorbid İşlevsellik ve Kristalize Zeka, WISC-R ve WAIS-R genel bilgi alt testleri aracılığı ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: 222 olgu ve 30 SK çalışmaya dahil edilmiştir. Olgu grupları MDB ve BB olarak iki gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aims to compare clinical and neurocognitive features of Bipolar Disorder (BD) and Major Depressive Disorder (MDD). Thus, they can be identified earlier in clinical practice and recieve proper treatment earlier. METHOD: This study included 150 subjects with MDD, 72 subjects with BD, and 30 healthy controls (HC) between the age of 10-18. Their clinical characteristics were evaluated with the Clinical Global Impression Scale, Children Depression Rating Scale, Young Mania Rating Scale, Child General Assessment Scale Sydney (CGAS), Sydney Melancholia Prototype Index (SMPI), Barratt Impulsiveness Scale-11 (BIS-11), Schizotypal Personality Questionnaire- Brief Form (SPQ-B), Turgay ADHD scale, State-Trait Anxiety Inventory (STAI-II). The subject's neurocognitive features were evaluated with the Hinting task, California Verbal Learning Test- Children (CVLT-C), and Faces Test. Premorbid IQ and crystallized intelligence were evaluated with WISC-R and WAIS-R subtests. RESULTS: 252 subjects and 30 healthy controls participated in this study. The subject group was divided into MDB and BD.