Bipolar prodromu tanılı olgularda nörobiyolojik özelliklerin incelenmesi
Investigating neurobiological properties of bipolar prodrome
  1. Tez No: 651707
  2. Yazar: ÇAĞATAY ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NESLİHAN EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Ruhsal hastalıklarda“klinik yüksek risk”kavramının ön plana çıktığı günümüzde, Farklı yüksek risk yaklaşımları arasından, Majör Depresif Bozukluk'a (MDB) eşlik eden karma özellikler (KÖ) çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında yeterince incelenmemiştir. Karma özelliklerle beraber, MDB tanılı olguların nörokognitif özelliklerinin araştırılması bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Yöntem: Katılımcıların değerlendirilmesinde, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu, Çocuklar için Depresyon Derecelendirme Ölçeği- Revize Formu, Durumluluk ve Sürekli Kaygı Envanteri, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Çocuklar için Genel Derecelendirme Ölçeği kullanılmıştır. Bipolar Prodrom Belirti Ölçeği hastaların prodromal semptomlarının araştırılması için kullanılmıştır. Nörokognitif özellikler Stroop Testi ve İz Sürme Testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: 127 genç (77 olgu ve 50 kontrol) çalışmaya dahil edildi. Olgu grupları, karma özelliklerin eşlik ettiği MDB (MDB-KÖ) (klinik yüksek risk grubu, n=27) ve karma özelliklerin olmadığı Majör Depresif Bozukluk (MDB-KÖO) (klinik düşük risk grubu, n=50) şeklinde iki ayrı grup olarak oluşturulmuştur. Atipik özellikler ve psikotik özellikler belirteci MDB-KÖ grubuna daha sık eşlik etmektedir. MDB-KÖ grubu, MDB-KÖO grubuna kıyasla daha yüksek oranda duygudurum labilitesi, karşıt olma ve kendine zarar verme davranışı sergilemiştir. Ayrıca MDB-KÖ grubu, Stroop testinde renkli basılmış kelimelerde rengin ismini söyleme kartında diğer çalışma gruplarından daha çok bilişsel hata yapmıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları, ergen popülasyonunda MDB-KÖ'nün ayrı bir klinik durum olduğunu desteklemektedir. Gelecek çalışmalarda inhibisyondaki eksikliklerin BB'ye dönüşümü öngördürücü özelliğinin araştırılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Regarding the recently emerging“clinical high-risk”concept for mental disorders, Among different approaches to“high-risk”status, major depressive disorder (MDD) with mixed features (MF) was relatively less investigated in the child and adolescent psychiatry field. In addition to mixed features, this study aimed to investigate the neurocognitive features of youth with MDD. Method: Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children- Present and Lifetime Version, Childhood Depression Rating Scale-Revised, State-Trait Anxiety Inventory, Young Mania Rating Scale, Children's Global Assessment Scale were used for the general evaluation of the cases. Bipolar Prodrome Symptom Scale was also included in the study to investigate prodromal symptoms of cases. Stroop task and Trail Making Test was used for the evaluation of the neurocognitive features. Results: 127 youth (77 cases vs. 50 controls) were included in the current study. Case groups consisted of MDD with mixed features (MDD-MF) (clinical high risk, n=27) and MDD without mixed features (MDD-non-MF) (clinical low risk, n=50). Atypical features and psychotic features specifier more commonly coexisted in the MDD-MF group. Results also suggested the MDD-MF group had a higher prevalence of mood lability, oppositionality, and self-injurious behavior than MDD-non-MF counterparts. Also, while naming colors in the color-word card, the MDD-MF group made more cognitive mistakes than other study groups. Conclusion: Results of our study supported the notion that MDD-MF is a clinically distinct entity in adolescents. Related future studies are important to reveal the predictive role of inhibition deficits for the conversion to full bipolar disorders.