Mart 2019-2022 tarihleri arasında hastanemiz çocuk acil servisine senkop ile başvuran hastaların etiyolojik olarak değerlendirilmesi
Etiological evaluation of the patients who applied to the pediatric emergency department between march 2019-2022 with syncope
  1. Tez No: 808344
  2. Yazar: FEYZA NUR AKAN ÇELEN
  3. Danışmanlar: DR. ERDAL SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve amaç: Senkop, serebral hipoperfüzyona bağlı olarak ani gelişen, kısa süreli olan ve spontan düzelen geçici bilinç kaybı olarak tanımlanır. Senkop etiyolojisinde çoğunlukla benign nedenler olsa da nadiren hayatı tehdit eden nedenler de görülebilir. Bu çalışmada Mart 2019-Nisan 2022 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil servisine senkop ile başvuran hastaların etiyolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma senkop ile başvuran 4-18 yaş hastaların verilerinin geriye dönük taranması ile yapılmıştır. Hastaların verileri hastanemiz bilgi kayıt sistemi kullanılarak ve acil servis müşahede formlarına arşivden ulaşılarak elde edilmiştir. Dosyalardan hastaların demografik özellikleri, anamnez, fizik muayene bulguları, aile öyküleri, hemogram, biyokimyasal parametreler, tansiyon değerleri, parmak ucu kan şekeri, EKG, EKO, EEG ve kranial görüntüleme raporları ile düşünülen etyolojik tanıları kaydedildi. Bulgular: Toplamda 205 hastanın 154'ü (%75) refleks senkop olarak değerlendirilmiştir. İkinci en sık görülen senkop tipi 14 (%7) hasta ile ortostatik senkoptur. 12 (%6) hastada psikojenik senkop, 11 (%5) hastada nörolojik senkop, 4 (%2) hastada metabolik nedenlere bağlı senkop, 2 (%1) hastada ise kardiyak nedenli senkop saptanmıştır. 8 (%4) hastanın ise senkop nedeni tanımlanamamıştır. .
Özet (Çeviri)
Objective: Syncope is defined as a sudden, short-term, and spontaneously resolving transient loss of consciousness due to cerebral hypoperfusion. Although there are mostly benign causes in the etiology of syncope, life-threatening causes can also be seen rarely. In this study, it was aimed to evaluate the etiology of patients who applied to the Pediatric Emergency Department of Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital with syncope between March 2019-April 2022. Methods: This study was conducted by retrospectively scanning and evaluating the data of patients aged 4-18 years who presented with syncope. The data of the patients were obtained by using the information registration system of our hospital and by accessing the emergency service observation forms from the archive. Demographic characteristics of the patients, anamnesis, physical examination findings, family history, hemogram, biochemical parameters, blood pressure values, fingertip blood glucose, Electrocardiography, Echocardiography, Electroencephalography and cranial imaging reports and suspected etiological diagnoses were recorded from the files. Results: In total, 154 (75%) of 205 patients were evaluated as reflex syncope. The second most common type of syncope was orthostatic syncope with 14 (7%) patients. Psychogenic syncope in 12 (6%) patients, neurological syncope in 11 (5%) patients, syncope due to metabolic causes in 4 (2%) patients, and cardiac syncope in 2 (1%) patients were detected. In 8 (4%) patients, the cause of syncope could not be identified.