The effects of digital marketing strategies on customer satisfaction and purchase intention, and the mediating role of perceived value and brand awareness in the aviation industry
Havacılık sektöründe dı̇jı̇tal pazarlama stratejı̇lerı̇nı̇n müşterı̇ memnunı̇yetı̇ ve satın alma nı̇yetı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇lerı̇ ve algılanan değer ı̇le marka farkındalığının aracılık rolü
  1. Tez No: 845846
  2. Yazar: HADDY FAAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Havacılık sektörünün dinamik gelişen ortamında dijital pazarlama stratejilerinin etkin olarak uygulanması daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışma, dijital pazarlama stratejileri, müşteri memnuniyeti ve satın alma niyeti arasındaki etkileşimi, marka bilinirliği ile algılanan değerin aracılık rolüne odaklanarak araştırmaktadır. Gambiya'da faaliyet gösteren havayollarını kapsayan ve Banjul Uluslararası Havalimanı'ndan seyahat eden 310 yolcuya yönelik yapılan bir anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Veri işleme için Smart PLS yazılımı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Gambiya'daki havayolu yolcularının satın alma niyetini etkileyen dijital pazarlama stratejileri ile müşteri memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca bulgular, dijital pazarlamanın yolcuların davranışları üzerindeki etkisine aracılık etmede marka bilinirliği ve algılanan değerin önemli rolü olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma sonuçları, Gambiya'da faaliyet gösteren havayolu şirketlerine dijital pazarlama stratejilerini geliştirmeleri için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the dynamically evolving landscape of the aviation industry, digital marketing strategies has become increasingly important. This study examines the interplay between digital marketing strategies, customer satisfaction, and purchase intention with a special focus on the mediating role of brand awareness and perceived value. The research covers airlines operating in Gambia. We collect data through a Google Form survey run to 310 passengers who fly at Banjul International Airport. We employ Smart PLS software for the analysis. The results show that there is a significant relationship between digital marketing strategies and customer satisfaction, influencing the purchase intention of passengers in Gambia. The findings also highlight the pivotal role of brand awareness and perceived value in mediating the impact of digital marketing on passenger behaviors. The study provides valuable insights for airlines operating in Gambia to enhance their digital marketing strategies, offering a localized perspective within the unique context of development in aviation.