Konkordato sürecinin mali yapı bakımından incelenmesi: Bir uygulama
Examining concordatum process in terms of financial structure: An implementation study
  1. Tez No: 743663
  2. Yazar: HAKKI KIYMIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT BİTLİSLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Konkordato, borçlarını vadesinde ödeyememiş olan ya da vadesinde ödeyememe riski bulunan işletmelerin geliştirecekleri yeni bir projeksiyon ile borçlarının yapılandırılmasına ve yeni ödeme planına göre bu borçların ödenmesine imkan sağlayan hukuki bir anlaşmadır. Uzun ve karmaşık bir süreç olan konkordatoda borçlunun faaliyetlerinin kontrolü ve konkordato projesinin uygulama imkanına ilişkin değerlendirmelerin yapılması için konkordato komiseri görevlendirilmektedir. Konkordatonun tasdikine ilişkin karar alınabilmesi için mahkemeye bilgi sunması gereken konkordato komiserinin alacaklıların da korunması bakımından kilit bir role sahiptir. Bu noktadan hareketle çalışmanın amacı, mali olarak yerine getirilmesi gereken farklı işlemleri bünyesinde barındıran ve mali açıdan değerlendirmelerin yapılması gereken konkordato sürecinde ve bu sürecin sonunda konkordato komiserinin yerine getirmesi gereken işlemleri ve bilimsel olarak yapılması gereken değerlendirmeleri ortaya çıkararak, uygulamacı ve akademisyenlere bir yol haritası çizmektir. Bu amaca uygun olarak çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden vak'a analizi yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada örnek olay olarak canlı hayvan yetiştiriciliği, et pazarlama ve nakliyatı alanında faaliyet gösteren bir şirketin konkordato ön projesi ile konkordato sürecindeki mali tabloları incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında geçici mühlet sürecinin verilmesinden konkordato tasdikine kadar geçen süreçte komiser tarafından yerine getirilmesi gereken işlemler, yapılması gereken değerlendirmeler ve ilgili sürelerde komiser tarafından verilmesi gereken raporlar ile bu raporlarda yapılması gereken değerlendirmeler dayanaklarıyla birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Concordatum (Composition of Debts) is a legal agreement to allow businesses that could not pay their debts in due time or that have the risk of being unable to pay their debts in due time to restructure their debts using a new projection, where they can pay them according to the new payment schedule. Concordatum, which is a long and complex process, involves a commissioner who controls the debtor's activities and evaluates the possibility of implementing the composition project. This commissioner must submit information to the court for a composition decision to be approved, and they play a key role in protecting creditors. Hence, this thesis study aimed to reveal the transactions and scientific evaluations that should be undertaken by the commissioner during and after a composition process, which involves multiple financial transactions and assessments. This way, the current study could map out a route for practitioners and academics. In line with this goal, this study was designed as a case analysis, a qualitative research method. The case chosen here was a preliminary composition project and financial statements during composition belonging to a company that operates in livestock breeding, meat marketing, and transportation. The implementation part of this study explains the transactions, evaluations, and reports that the commissioner should undertake, along with their resources, from the granting of the temporary grace period to the approval of the concordatum.