Konkordatoda çekişmeli alacaklar
Disputed claims in concordat proceedings
  1. Tez No: 981358
  2. Yazar: BURCU ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
Özet
Konkordato, günümüz ekonomik koşullarında borcunu ödemek isteyen ancak ödeme güçlüğü çeken borçlular tarafından sıklıkla tercih edilen hukuki bir yeniden yapılandırma yöntemidir. Konkordato süreci içerisinde, alacaklılarca bildirilen alacaklara borçlu tarafından itiraz edilmesi ile çekişmeli alacak kavramı ortaya çıkmaktadır. Konkordato sürecinde alacaklıların oy hakkı alacakların tutarına ve niteliğine göre belirlendiğinden, bir alacağın çekişmeli hale gelip gelmediği sürecin gidişatını doğrudan etkilemektedir. Ayrıca, çekişmeli alacaklar için konkordato projesinde pay ayrılması, konkordato sürecinde borçluya ek yükümlülükler doğurmaktadır. Çekişmeli hale gelen alacakların konkordato sürecinde dikkate alınabilmesi, çekişmeli alacak için ayrılan paydan ödeme talep edilebilmesi ve konkordato projesi kapsamında ödenebilmesi için alacaklının İcra ve İflas Kanunu'nun 308/b maddesinde düzenlenen çekişmeli alacak davasını ikame etme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu davanın hukuki niteliği, tabi olduğu usul kuralları, dava şartı olarak arabuluculuğa tabi olup olmadığı ve davanın açılmasının ya da açılmamasının alacaklı açısından doğuracağı sonuçlar, alacaklıların konkordato süreci dahilinde alacaklılarını tahsil edebilmesi için oldukça büyük önem arz etmektedir. Çalışmamızda konkordato sürecindeki çekişmeli alacakların tüm yönleriyle birlikte irdelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Concordat is a legal restructuring mechanism frequently utilized by debtors who are willing to fulfill their payment obligations but face financial distress, particularly under current economic conditions. In the course of concordat proceedings, the concept of“disputed claims”emerges when the debtor challenges the claims submitted by creditors. Since the voting rights of creditors are determined based on the amount and nature of their claims, whether or not a claim is considered disputed can significantly influence the course and outcome of the process. Moreover, allocating a share for disputed claims within the concordat plan imposes additional obligations on the debtor. In order for a disputed claim to be considered within the concordat process—specifically, for the creditor to request payment from the allocated share or to receive payment under the concordat plan—the creditor is required to initiate legal action, as stipulated under Article 308/b of the Turkish Enforcement and Bankruptcy Law. The legal nature of such action, the applicable procedural rules, whether it is subject to mandatory mediation as a procedural requirement, and the legal consequences of initiating or failing to initiate this action are of critical importance for creditors seeking to enforce their rights and recover their claims under the concordat framework. The aim of this study is to provide a comprehensive analysis of disputed claims within the framework of concordat proceedings.