The investigation of In Vitro anticancer effect of the combination of sulforaphane and doxorubicin
Sülforafan ve doksorubisin kombinasyonunun In Vitro antikanser etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 845876
  2. Yazar: SONDOS HASAN HLALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRİŞ DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kanser hastalığı dünyada önde gelen bir ölüm nedenidir ve insidansı ve mortalitesi artmaktadır. Dünya kanser verilerine (GLOBOCAN) göre, 2020'de dünya çapında yaklaşık 19,3 milyon yeni kanser vakası ve yaklaşık 10,0 milyon kanser ölümü olmuştur. Bu çalışma, bir antrasiklin kemoterapi ilacı olan Doksorubisin ve fitokimyasal bir izotiyosiyanat olan Sülforafan ile kombinasyonunun 3T3, Caco-2, U2OS ve HepG2 hücrelerinde sinerjistik/sitotoksik etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için Doksorubisin ve Sülforafan'nin tekli ve kombine uygulamalarının bu hücre hatlarında sitotoksik etkilerini araştırmak için MTT yöntemi kullanılmış ve buradan elde edilen sonuçlara göre de Coefficient of Drug Interaction (CDI) değerleri hesaplanmıştır. Doksorubisin ve Sülforafan'nin 3T3, Caco-2, U2OS ve HepG2 hücrelerindeki sitotoksik etkileri, konsantrasyon artışına bağlı olarak artmıştır. Hücre canlılık değerlerine göre hesaplanan CDI sonuçlarına göre de, Doksorubisin ile Sülforafan'nin kombine uygulamasının Dox 25+SFN 25 ve DOX 25+SFN 50 (CDI < 1) konsantrasyonunda U2OS hücreleri üzerinde sinerjistik bir etki gösterirken, 3T3, Caco-2 ve HepG2 hücrelerinde Sülforafan ve Doksorubisin kombine uygulamalarının ise antagonist etkiye (CDI > 1) neden olduğu belirlemiştir.'
Özet (Çeviri)
Cancer disease is a leading cause of death in the world, its incidence and mortality are on the rise. According to the Global Cancer Observatory (GLOBOCAN), there were approximately 19.3 million new cancer cases and nearly 10.0 million cancer deaths worldwide in 2020. This study was performed to determine the synergistic/cytotoxic effects of Doxorubicin which is an anthracycline chemotherapy drug and its combination with Sulforaphane an oily phytochemical isothiocyanate in 3T3, Caco-2, U2OS and HepG2 cells. For this, The MTT method was used to investigate the cytotoxic effects of single and combined applications of Doxorubicin and Sulforaphane in these cell lines, and CDI values were calculated in each cell line. The cytotoxic effects of Doxorubicin and Sulforaphane in 3T3, Caco-2, U2OS and HepG2 cells occur depending on concentration as shown in the MTT results. The CDI calculation results due to cell viability have determined that combined application of Doxorubicin with Sulforaphane has a synergistic effect on U2OS cells at a concentration of Dox 25+SFN 25 and DOX 25+SFN 50 (CDI < 1), while combined applications of Doxorubicin with Sulforaphane at different concentrations used in this study have antagonist effect on 3T3, Caco-2 and HepG2 (CDI > 1).