Köpeklerde fasiyal sinir iletiminin elektrofizyolojik ve klinik olarak incelenmesi
Electrophysiological and clinical investigation of facial nerve conduction in dogs
  1. Tez No: 845965
  2. Yazar: FURKAN ŞAVKLIYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENGÖZ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fasiyal paraliz; fasiyal sinir disfonksiyonu, otitis media-interna, travma, hipotiroidizm, orta/iç kulak neoplazisi veya polinöropatilere bağlı periferik fasiyal sinirin hastalığına bağlı olabilir. Fasiyal sinir üzerine yapılan çalışmalar araştırıldığında veteriner hekimlği alanında yeterli bir çalışma olmadığı yapılan çalışmaların genellikle deney hayvanları ve fasiyal paraliz yaşayan küçük hasta gruplarıyla sınırlı olduğu görülmüştür. Yaptığımız bu tez çalışmasında fasiyal sinir elektromiyelografi verileri cinsiyet, kafa yapısı, yaş ve kotralateral gruplarına ayrılmıştır. Bu gruplar amlitüd, latans ve mesafe açısından karşılaştırılmıştır Çalışmamız neticesinde fasiyal sinire ait amplitüd ve latans verileri elde edilmiştir. Yaptığımız çalışmada yüksek olgu sayısı ile fasiyal sinire ait elektromiyelografik veriler elde edilmiştir. Bu veriler fasiyal pariliz bulunmayan köpeklerden elde edildiği için referans değerler olarak kabul edilebileceği düşünülmektedir. Bu araştırmaya, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Cerrahi Kliniğine getirilen ve çeşitli endikasyonlarla operasyona alınan, değişik ırk ve yaştaki 36'sı erkek, 14'ü dişi 50 köpek dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen köpeklerde indüksiyon amacıyla 4 mg/kg propofol intravenöz kullanılmıştır. Entübasyonun ardından anesteziye sevofluran ile devam edilmiştir. Otovideoskopik muayeneleri gerçekleştirilerek bulgular not edilmiştir. Yapılan çalışmada cinsiyet, yaş ve kontralateral değerler arasında bir fark olmadığı ancak kafa yapısının mesafe ölçümlerinde fark oluşturduğu görülmüştür. Çalışmamızda kafa yapısı açısından brahisefalik ve mezosefalik ırklar karşılaştırılabildiği için standardize edilmiş daha fazla çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Facial paralysis; facial nerve dysfunction may be due to peripheral facial nerve disease due to otitis media-interna, trauma, hypothyroidism, middle/inner ear neoplasia, or polyneuropathies. When the studies on the facial nerve were investigated, it was seen that there were not enough studies in the field of veterinary medicine, and the studies were generally limited to experimental animals and small patient groups experiencing facial paralysis. In this thesis we conducted, facial nerve electromyelography data were divided into gender, head structure, age and cotralateral groups. These groups were compared in terms of amplitude, latency and distance. As a result of our study, amplitude and latency data of the facial nerve were obtained. In our study, electromyelographic data of the facial nerve were obtained with a high number of cases. Since these data were obtained from dogs without facial paralysis, they can be considered as reference values. This study included 50 dogs, 36 male and 14 female, of different breeds and ages, brought to Burdur Mehmet Akif Ersoy University Veterinary Faculty Animal Hospital Surgery Clinic and operated for various indications. For induction, 4 mg/kg of propofol intravenously was used in dogs included in the study. Anesthesia was continued with sevoflurane after intubation. Otovideoscopic examinations were performed and the findings were noted. In the study, it was observed that there was no difference between gender, age and contralateral values, but head structure made a difference in distance measurements. Since brachycephalic and mesocephalic races can be compared in terms of head structure in our study, it is recommended to carry out more standardized studies.