Defne ekstraktı, defne uçucu yağı, zahter ekstraktı ve zahter uçucu yağının tavuk kanadına kontamine edilen salmonella typhimurium üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of laurel extract, laurel essential oil, zahter extract and zahter essential oil on salmonella typhimurium contaminated on chicken wings
- Tez No: 845975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada zahter ekstraktı, zahter uçucu yağı, defne ekstraktı ve defne uçucu yağının tavuk kanadına inoküle edilen Salmonella Typhimurium üzerine antimikrobiyel etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Zahter ekstraktı ve zahter uçucu yağı ile defne ekstratkı ve defne uçucu yağı maddelerinin farklı oranları ve 2 kontrol grubu olmak üzere toplamda 10 adet çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışmada %6,4, %12,8 konsantrasyonlarında defne ekstraktı, %0,2 ve %0,4 konsantrasyonlarında defne uçucu yağı %0,2, %0,4 konsantrasyonunda zahter ekstraktı ve %0,2, %0,4 konsantrasyonlarında zahter uçucu yağı içeren çalışma grupları belirlenmiştir. Ekstraktın ve uçucu yağların patojenik bakteri üzerindeki antimikrobiyal etkinliğini değerlendirmek için broth mikrodilüsyon yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ekstraktların ve uçucu yağların S. Typhimurium için minimum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) belirlenmiştir. S. Typhimurium üzerinde en yüksek inhibitör etkiye sahip grubun %0,4'lük defne esansiyel yağı olduğu belirlenmiştir. Defne esansiyel yağı konsantrasyonu arttıkça inhibitör etkinin arttığı belirlenmiştir. Zahter uçucu yağının antimikrobiyal aktivitesinin çalışmada kullanılan defne özü, defne uçucu yağı ve kekik ekstraktına göre daha az inhibitör olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre bitkilerden doğal antimikrobiyal olarak elde edilen ekstraktların ve uçucu yağların kimyasal katkı maddelerine alternatif olarak gıdalarda kullanılabileceği ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçlarının geliştirilebilmesi için farklı içerik ve konsantrasyonlarda kullanılarak farklı gıda maddelerinde uygulanabilirliğinin incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the antimicrobial effects of thyme extract, thyme essential oil, laurel extract and laurel essential oil on Salmonella Typhimurium inoculated on chicken wings. A total of 10 study groups and 2 control groups were formed, consisting of thyme extract and thyme essential oil, laurel extract and laurel essential oil in different proportions. In the study, laurel extract at 6,4% and 12,8% concentrations, laurel essential oil at 0,2% and 0,4% substance concentrations, thyme extract at 0,2% and 0,4% concentrations and 0,2% and 0,4% concentrations. used. Study groups containing zahter essential oil at 4 concentrations were determined. The broth microdilution method was used to evaluate the antimicrobial activity of the extract and essential oils on pathogenic bacteria. Minimum inhibition concentrations (MIC) for S.Typhimurium of the extracts and essential oils used in the study were determined. It was determined that the group with the highest inhibitory effect on S. Typhimurium was 0,4% laurel essential oil. It was determined that the inhibitory effect increased as the concentration of laurel essential oil increased. It has been determined that the antimicrobial activity of zahter essential oil is less inhibitory than the laurel extract, laurel essential oil and thyme extract used in the study. According to the results of this study, it has been revealed that extracts and essential oils obtained from plants as natural antimicrobials can be used in foods as an alternative to chemical additives. In order to develop research results, its applicability in different foodstuffs should be examined by using different ingredients and concentrations.