Kompozit rezinlerin optik stabiliteleri üzerinde yarı saydamlığın etkisi
Effect of translucency on optical stability of composite resins
- Tez No: 845982
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı farklı kompozit rezinlerin mevcut yarı saydam/opak tonlarının renklenme ve fırçalama prosedürleri sonrası renk stabilitelerini ve yüzey özelliklerini değerlendirmektir. Çalışmamızda estetik restorasyonlar için, 4 kompozit rezin setinin çeşitli yarı saydam / opak tonları kullanıldı: IPS Empress Direct (IPS) A2 Mine, A2 Dentin, Filtek Ultimate (3M) A2 Mine, A2 Dentin, A2 Body, GC Essentia (GC) LE, MD, Universal, Estelite Ʃ Quick (TOKUYAMA) A2, CE, OA2. Kompozit rezinlerden, 8mm çapında 2 mm kalınlığında disk şeklinde örnekler oluşturuldu. Her bir grup için 10'ar örnek olmak üzere toplam 150 örnek hazırlandı. Mine + dentin grupları için özel hazırlanan kalıplar kullanılarak 1 mm mine 1 mm dentin tabakalama tekniği ile yerleştirildi. Oluşturulan örnekler Clearfil Twist Dia ile polisalandı. Polisajı tamamlanan örnekler polimerizasyonun tamamlanması amacıyla distile su içerisinde 24 saat 37°C de etüvde (EN 120, Konya, Türkiye) bekletildikten sonra ilk renk ölçümleri bir spektrofotometre (Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Almanya) ile yapıldı (T0). Örneklerin daha sonraki renk ölçümleri: 30 gün distile suda bekletme (T1), 30 gün kahve solüsyonunda (Nescafe Gold Nestl´e, Suisse S.A. Switzerland,) bekletme(T2) ve kahve ile renklenen örnek yüzeyleri 10'ar dk fırçalanmasından sonra(T3) yapıldı. Tüm kompozit rezinlerin yüzey pürüzlülükleri 24 saat distile suda bekletildikten sonra (Ra0) ve fırçalama yapıldıktan sonra (Ra1) bir yüzey pürüzlülük cihazı (Mitutoyo Surftest/ SJ-301, Tokyo, Japonya) ile ölçüldü. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri Tek Yönlü ANOVA, ve Post-Hoc Tukey Testleri kullanılarak yapıldı. Distile suda bekletme kompozit rezinlerde renk değişikliğine neden olmuştur. Kahvede bekletme ve fırçalamadan sonra farklı opaklık seviyelerinde 3M ve Tokuyama için genel olarak renk stabilitesinde değişiklik gözlenmezken IPS ve GC gruplarında değişiklikler tespit edildi. Genel olarak kahve distile sudan daha fazla renk değişimine sebep oldu. Kahve ile renklendirme ve fırçalama sonrası hiç bir markanın dentin ve body örnekleri arasında renk değişikleri açısından anlamlı bir fark görülmedi. Yaşlandırma sonrasında L değerleri mineler için Tokuyama grubunda bir miktar artarken, 3M grubunda sabit kaldı, IPS ve GC grubunda ise renklenme ve fırçalamadan sonra azalma gösterdi. Mine kompozitleri dentin kompozitlerinden daha düşük L değerleri gösterirken, dentin ile tabakalandıklarında dentine daha yakın L değerleri gösterdi. Kroma değerleri dentin kompozitlerinde renklendirme ve fırçalamadan sonra mine ve body kompozitlerinden daha yüksek bulundu. Kroma değerleri tüm kompozitler için arttı. Tüm kompozitler için Hue değerleri değişiklik göstermedi. Kompozit rezinlerin pürüzlülük değerleri arasında ne başlangıçta ne de fırçalamadan sonra anlamlı bir değişiklik bulunmadı. Kompozit rezinlerin pürüzlülük değerleri ve renk değişim değerleri arasında bir ilişki bulunmadı. Sonuç olarak IPS ve GC mine hariç kompozit rezinlerin opaklık farklılıkları renk değişimleri üzerinde etkili bulunmadı. Kahve ve fırçalamadan sonra tüm kompozit rezinlerde distile sudan daha fazla renk değişikliği görüldü bununla birlikte, Kroma değerleri artarken ama Hue değerleri sabit kaldı.İn vitro renklenme çalışmalarında Mine kompozitleri, dentin ile tabakalanarak kullanıldıklarında daha farklı ve muhtemelen daha güvenilir sonuçlar sergiledi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the color stability and surface properties of existing translucent/opaque shades of different composite resins after coloring and brushing procedures. Various translucent / opaque shades of 4 composite resin sets were used for aesthetic restorations in our study: IPS Empress Direct (IPS) A2 Mine, A2 Dentin, Filtek Ultimate (3M) A2 Mine, A2 Dentin, A2 Body, GC Essentia (GC) LE, MD, Universal, Estelite Ʃ Quick (TOKUYAMA) A2, CE, OA2. Disc-shaped specimens with a diameter of 8 mm and a thickness of 2 mm were formed from the composite resins. A total of 150 samples were prepared, 10 samples for each group. Using molds specially prepared for enamel + dentin groups, 1 mm enamel was placed with 1 mm dentin layering technique. The formed samples were polished with Clearfil Twist Dia. After the polished samples were kept in an oven at 37°C for 24 hours in distilled water to complete the polymerization, the first color measurements were made with a spectrophotometer (Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Germany) (T0). Subsequent color measurements of the samples: soaking in distilled water for 30 days (T1), soaking in coffee solution (Nescafe Gold Nestl'e, Suisse S.A. Switzerland,) for 30 days (T2) and brushing the coffee colored sample surfaces for 10 minutes (T3). done. The surface roughness of all composite resins was measured with a surface roughness device (Mitutoyo Surftest/ SJ-301, Tokyo, Japan) after 24 hours of soaking in distilled water (Ra0) and brushing (Ra1). Statistical analyzes of the obtained data were performed using One-Way ANOVA, and Post-Hoc Tukey Tests. Soaking in distilled water caused color change in composite resins. While there was no change in color stability for 3M and Tokuyama at different opacity levels after soaking in coffee and brushing, changes were detected in the IPS and GC groups. In general, coffee caused more color change than distilled water. After coloring and brushing with coffee, no significant difference was observed between the dentin and body samples of any brand in terms of color changes. After aging, L values for enamels slightly increased in the Tokuyama group, remained constant in the 3M group, and decreased after discoloration and brushing in the IPS and GC group. Enamel composites showed lower L values than dentin composites, while L values closer to dentin when layered with dentin. Chroma values were higher in dentin composites after staining and brushing than in enamel and body composites. Chroma values increased for all composites. Hue values did not change for all composites. There was no significant change in the roughness values of the composite resins, neither at the beginning nor after brushing. No correlation was found between roughness values and color change values of composite resins. As a result, opacity differences of composite resins, except IPS and GC enamel, were not found to be effective on color changes. After coffee and brushing, all composite resins showed greater discoloration than distilled water, however, while Chroma values increased but Hue values remained constant. In in vitro coloration studies, enamel composites showed different and possibly more reliable results when layered with dentin.