Investigation of HCO3–/CO2 as an evaluation method for respiratory system functions in patients recovered from COVID-19
COVID-19'dan iyileşen hastalarda solunum sistemi fonksiyonları için bir değerlendirme yöntemi olarak HCO3/CO2'nin araştırılması
- Tez No: 845984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇAY, PROF. DR. SALİH MAHDİ SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'nin (SARS-CoV-2) neden olduğu yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgını, dünya çapında enfekte hasta sayısında hızlı bir artış görüyor. Bu çalışmanın amacı, COVID-19'dan iyileşen kişilerde vücuttaki karbondioksit paylarını yansıtan HCO3 iyonlarını hesaplayarak ve bu payı sağlıklı insanlarla karşılaştırarak akciğer fonksiyonunu değerlendirmekti. Enfekte ve sağlıklı deneklerin payları arasındaki fark, solunum fonksiyonunu değerlendirmek için kullanılabilir. Çalışma, Diyala Valiliği'ndeki Bakuba Eğitim Hastanesinde PCR ve/veya pozitif seroloji (Igg veya Igm) ile solunum sorunları olan 130 hastayı PCR ve/veya serolojisi olan diğer 70 covid19 hastası ile karşılaştırmalı olarak aldı. Irakta. Bulgular: Çalışma, yaş arttıkça enfeksiyon oranının ve COVID-19'dan ölüm oranının da arttığını kanıtladığından, yaşın açık bir önemi vardı. Ağırlık ve vücut kitle indeksi açısından çalışma grupları arasında fark yoktu. Bu sonuçlar kilonun COVID-19 enfeksiyonunu artıran bir faktör olmadığını gösteriyor. HCO3 sonuçları ikinci gruba göre artış yönünde net bir önem ve değişime işaret etmekte olup bu da COVID-19 enfeksiyonu başlangıcında HCO3 ile enfeksiyon yüzdesinin arttığına işaret etmektedir. CO2 seviyeleri açısından her iki grupta da değişim bu da etkinin devam ettiğini ve CO2 yüzdesinin arttığını ve oksijen eksikliğinin ölüme yol açtığını gösterir. Sodyum sonuçları, başlangıçta ve COVID-19 enfeksiyonu sırasında azaldığını gösteriyor. IL-6 ve hsC-RP konsantrasyonları net ve önemli ölçüde değişti, bu da COVID-19 ile enfekte olduğunda immünolojik değişikliklerde bir artışa işaret ediyor. Bu testler COVID-19 için tanı testleri olarak kabul edilir. D-Dimer konsantrasyonları dramatik bir şekilde artış yönünde değişti ve bu da kanın pıhtılaşma hızını ve dolayısıyla COVID-19'un ölüm oranlarını artırıyor. Bu testler COVID-19 için tanı testleri olarak kabul edilir. Çalışma, beyaz kan hücrelerinin seviyelerinin COVID-19 enfeksiyonunun başlangıcında etkilendiğini buldu
Özet (Çeviri)
The outbreak of the novel coronavirus disease (COVID-19), caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2), is seeing a rapid increase in the number of infected patients worldwide. The aim of this study was to assess lung function by calculating HCO-3 ions, which reflect the shares of carbon dioxide in the body in people who have recovered from COVID-19 and comparing this share to healthy people. The difference between the shares of infected and healthy subjects can be used to assess respiratory function. The study took 130 patients with respiratory problems confirmed with Covid-19 by PCR and/or positive serology (Igg or Igm) compared to another 70 non-Covid-19 patients with PCR and/or serology in Baquba Teaching Hospital in Diyala Governorate, Republic of Iraq. Age had a clear importance, as the study proved that the older the age, the higher the infection rate, and the higher the death rate from COVID-19. There were no differences between the study groups regarding weight and body mass index. Where these results indicate that weight is not a factor for increasing the infection of COVID-19. The results of HCO-3 indicated a clear importance and changes towards the increase in relation to the second group, and this indicates that the percentage of infection with HCO-3 increases at the onset of infection with Covid_19. With regard to CO2 levels changed in both groups, which indicates that the effect remains continuous and the percentage of CO2 increases and the lack of oxygen leads to death. Sodium results indicate its decrease at the beginning and during infection with COVID-19. The concentrations of IL-6 and hsC-RP changed clearly and significantly, which indicates an increase in immunological changes when infected with COVID-19. These tests are considered diagnostic tests for COVID-19. D-Dimer concentrations changed dramatically towards an increase, and this increases the blood clotting rate and thus increases the death rates of COVID-19. These tests are considered diagnostic tests for COVID-19. The study found that the levels of white blood cells were affected at the onset of infection with COVID-19.