Nigerian immigration to Canada: The case of Calgary
Nijerya'dan Kanadaya göç: Calgary örneği
  1. Tez No: 846009
  2. Yazar: WALTER STEPHEN IKECHUKWU OCHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Işgücü piyasasındaki bazı meslek kollarındaki işgücü açığını kapatmak adına çeşitli ülkelerdeki yönetimler göçten faydalanmışlardır. Göçmenlerin, özellikle az gelişmiş ülkelerden gelişmiş ülkelere göçü, işgücü ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli uzmanlığa sahip başvuru sahiplerini kabul etmek için büyük ölçüde kısıtlanmıştır.“Seçilmiş”göçmenlerden oluşan bu“ekonomik havuz”, Kanada'ya göçün yaklaşık yüzde yetmişini oluşturmaktadır. Her ne kadar ekonomik ve rasyonel açıklamalar göç olgusunun nedenleri ve sonuçları üzerinde çalışsalar da, bu yaklaşımlar göçmenlerin ülke değiştirme kararlarının altında yatan sosyoekonomik, psikolojik ve bireysel faktörleri yeterince ele almamaktadır. Bu tez, Kanada'nın Calgary kentine göç eden genç Nijeryalı göçmen grubunun sosyoekonomik koşullarını araştırarak, göçmenlerin motivasyonlarını, göçün öncesi ve sonrasındaki deneyimlerini, geleceğe dair beklentilerini ve güvenlik kaygılarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Göçün sadece yeni fırsatlar değil, aynı zamanda güvenlik sorunlarını da içeren çok katmanlı bir olgu olduğudan hareketle, göçmen grupların deneyimlerinin daha iyi anlaşılması için niteliksel bir metodoloji seçilmiş ve mülakat yapılan göçmen grup üyelerinin tüm sorunlara karşın iyimser bir gelecek beklentilerinin olup olmadığı sorgulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Calgary, Genç göçmen grubu, Göç, Kanada, Nijerya.
Özet (Çeviri)
Several governments so far have exploited immigration to fill workforce shortages in numerous professions in their countries. Migration, particularly from underdeveloped to developed countries, has been heavily restricted in order to admit applicants with the required expertise to fulfil the needs in the labor market. This“economic pool”of“chosen”migrants accounts for about seventy percent of immigration in the Canadian case. The causes and consequences of migration, economic and rational explanations notwithstanding, cannot be fully captured without taking into consideration of the socioeconomic as well as psychological and personal factors as to why immigrants want to move. This thesis investigates the socioeconomic circumstances of the recent young migrant group from Nigeria to Calgary, Canada. Through looking into the immigrants' motives for migration, experiences both before and after the migration, and expectations as well as problems in Calgary, the thesis displays that migration is a multifaceted process which opens up new opportunities yet includes also insecurities for the migrants. In order to improve the insight on migrant groups' experiences, the thesis will conduct a qualitative methodology with interviews and interrogate whether the future prospects of the migrants continue to be promising despite certain problems. KEYWORDS: Calgary, Canada, Immigration, Nigeria, Young migrants.