Üniversite öğrencilerinde romantik kıskançlık düzeyleri ile duygu düzenleme becerileri ve romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between romantic jealousy levels and emotion regulation skills and irrational beliefs in romantic relationships among university students
- Tez No: 846031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYDA MAVRUK ÖZBİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin romantik kıskançlık düzeyleri ile duygu düzenleme becerileri ve romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla romantik ilişkisi bulunan 308 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Gruplar arasında cinsiyet değişkeni açısından farklılık olup olmadığını ölçmek amacıyla t-testi ve Romantik Kıskançlık ile Duygu Düzenleme Becerileri ve Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar arasında ilişki olup olmadığını ölçmek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Tüm analizlerde .05 anlamlılık düzeyi tercih edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre cinsiyet değişkeni açısından Duygu Düzenleme Becerileri düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Çok Boyutlu Kıskançlık düzeyi ile Duygu Düzenleme Becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çok Boyutlu Kıskançlık düzeyi ile Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar arasında zayıf düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır. Çok Boyutlu Kıskançlık ile Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği tüm alt boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği' nin alt boyutları ile Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği alt boyutları arasında pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Duygu Düzenleme Becerileri ile Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar arasında çok zayıf düzeyde negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between university students' romantic jealousy levels, emotion regulation skills and irrational beliefs in romantic relationships. For this purpose, data was collected from 308 university students who were in romantic relationships. Personal Information Form, Multidimensional Jealousy Scale, Emotion Regulation Skills Scale and Irrational Beliefs in Romantic Relationships Scale were used as data collection tools. T-test was applied to measure whether there was a difference between the groups in terms of gender variable, and Pearson Correlation Analysis was applied to measure whether there was a relationship between Romantic Jealousy and Emotion Regulation Skills and Irrational Beliefs in Romantic Relationships. A significance level of .05 was preferred in all analyses. According to the results of the research, a significant difference was found in Emotion Regulation Skills levels in terms of gender variable. No significant relationship was found between the level of Multidimensional Jealousy and Emotion Regulation Skills. A weak positive relationship was found between the level of Multidimensional Jealousy and Irrational Beliefs in Romantic Relationships. A significant positive relationship was found between Multidimensional Jealousy and all subscales of the Irrational Beliefs in Romantic Relationships Scale. Positive relationships were detected between the sub-dimensions of the Multidimensional Jealousy Scale and the Irrational Beliefs in Romantic Relationships Scale. A very weak negative relationship was found between Emotion Regulation Skills and Irrational Beliefs in Romantic Relationships. The findings were discussed in the light of the literature.