Ülkücülüğün Kemalizmle ilişkisinin ideolojik kökenleri: Alparslan Türkeş'in Kemalizm algısı
Ideological origins of the relationship of idealist movement with Kemalism: Alparslan Türkeş's perception of Kemalism
  1. Tez No: 846090
  2. Yazar: YUSUF ALPEREN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FESİH BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Cumhuriyetin kuruluş sürecinde ortaya çıkan Kemalizm kavramı, Türk siyasî yaşamının şekillenmesinde ve Türk modernleşmesinde, başat rol üstlenen ideolojik bir akımdır. Kemalizmin muhteviyatı, özellikle Atatürk'ün fikir ve eylemleri başta olmak üzere; Türkçülük, Batıcılık ve pozitivizm gibi akımlarla şekillenmiştir. Atatürk'ün vefatına kadar geçen süre zarfında, başta“Altı Ok”olmak üzere, birtakım politikalar ve muhtelif mecralarda ileri sürülen görüşler, Kemalizmin ideolojik altyapısını oluşturmuştur. Atatürk'ün vefatından sonra ise Kemalizm, birçok farklı ismin muhtelif yorumları ile birlikte farklı zaviyelerden ele alınmış ve farklı akımlarla eklemlenmiştir. Bu bağlamda, farklı Kemalizm algıları ve farklı Kemalizmler ortaya çıkmıştır. Kemalizme farklı zaviyeden yaklaşan isimlerden biri, Türk milliyetçiliğini temsil etme iddiasıyla Türk siyasî hayatında etkili bir rol üstlenen Alparslan Türkeş olmuştur. Bu çalışmada, Türkeş'in Kemalizm algısı tartışılmış ve incelemeye tâbi tutulmuştur. Çalışmada, Türkeş'in Kemalizm algısının şekillenmesinde, Atatürk'ün fikir ve eylemlerinin belirleyici rol üstlendiği iddia edilmiştir. Yine çalışmada, Türkeş'in Kemalizm algısının daha çok Türk milliyetçisi fikirler etrafında şekillendiği ve şekillenen algının da bu biçimde dışavurulduğu iddia edilmiştir. Türkeş'in, pek çok konuda uzlaşmakla birlikte, özellikle din ve cemiyet meselelerinde, Kemalizmle uzlaşmayan fikirlere sahip olduğu düşünülmektedir. Yine milliyetçilik anlayışı da zaman zaman Kemalist milliyetçilikten farklılaşan Türkeş'in, devletin birliğini ve milletin varlığını korumaya çalışan bir noktada Kemalist milliyetçilikle uzlaştığı ve siyasî yaşamının başında da sonunda da bu duruma örnek teşkil edecek uygulamalar olduğu çalışmada iddia edilmiştir. Çalışmada ileri sürülen iddialar, nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılarak ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of Kemalism, which emerged during the founding of the Republic, is an ideological movement that has assumed a leading role in the shaping of Turkish political life and Turkish modernisation. The content of Kemalism has been shaped by movements such as Turkism, Westernism and positivism, especially Atatürk's ideas and actions. During the period until Atatürk's death, a number of policies, particularly the“Six Arrows”, and the views put forward in various fora formed the ideological infrastructure of Kemalism. After Atatürk's death, Kemalism was analysed from different perspectives with various interpretations of many different names and was articulated with different movements. In this context, different perceptions of Kemalism and different Kemalisms have emerged. One of the names who approached Kemalism from different perspectives was Alparslan Türkeş, who assumed an influential role in Turkish political life with the claim of representing Turkish nationalism. In this study, Türkeş's perception of Kemalism was discussed and analysed. In the study, it is claimed that Atatürk's ideas and actions played a decisive role in shaping Türkeş's perception of Kemalism. Again, it is claimed in the study that Türkeş's perception of Kemalism was shaped more around Turkish nationalist ideas and that the shaped perception was too expressed in this way. It is thought that Türkeş, although agreeing on many issues, had ideas that were not reconcilable with Kemalism, especially on the issues of religion and community. Again, it is also claimed in the study that Türkeş, whose understanding of nationalism differed from Kemalist nationalism from time to time, reconciled with Kemalist nationalism at a point that tried to protect the unity of the state and the existence of the nation, and that there were practices that would set an example for this situation at the beginning and end of his political life. The claims put forward in the study were tried to be addressed by utilising qualitative research methods.