Investigation of antibiotic resistance, biofilm formation, entB and mrkD virulence factors of Klebsiella pneumoniae isolated from respiratory tract infected patients
Solunum yolu enfeksiyonlu hastalardan izole edilen Klebsiella pneumoniae antibiyotik direnci, biyofilm oluşumu, entB ve mrkD virülans faktörlerinin araştırılması
  1. Tez No: 846117
  2. Yazar: MOKHALAD MOHAMMED HAMZAH ELIAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AŞKAR, PROF. DR. AHMED SALİM KADHİM AL-KHAFAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Halk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturduğu bilinen Klebsiella pneumonia, hastane ve toplum kaynaklı enfeksiyonların en yaygın etkenlerinden birisidir. Bu çalışmanın amacı, solunum yolu enfeksiyonlu hastalardan alınan örneklerde Klebsiella pneumoniae izolasyonu, antibiyotik direnç ve biofilm oluşturma durumu ile entB ve mrkD virülens genlerinin varlığının araştırılmasıdır. Her iki cinsiyetten ve solunum problemleri olan farklı yaş gruplarındaki hastalardan 90 klinik örnek toplanmıştır. Standart tanısal izolasyon yöntemleriyle ve Vitek 2 cihazı kullanılarak tanımlanan yirmi iki (22) klinik Klebsiella pneumoniae örneği izole edilmiştir. Numuneler, disk difüzyon yöntemi kullanılarak bazı antibiyotiklere duyarlılık açısından test edilmiştir. mrkD ve entB virülans faktörlerinin varlığı PCR teknolojisi kullanılarak test edilmiştir ve izolatların bu genleri ifade yeteneği RT-qPCR teknolojisi kullanılarak araştırılmıştır. İzolatların 18'inin (%81,81) biyofilm ürettiği, 4 izolatın (%18,19) ise biyofilm oluşturmadığı belirlenmiştir. mrkD genini gösteren örneklerin 18 izolatta (%81,81) olduğu ve dört izolatın (%18,19) zayıf gen ekspresyonuna sahip olduğu görülmüştür. Elde edilen izolatların 18'inde entB geninin mevcut olduğu, üç örnekte (%13,64) orta derecede, bir örnekte (%2,55) zayıf gen ekspresyonu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae, known to pose a major threat to public health, is the most common agent of hospital and community-acquired infections. The purpose of this work was to study the relationship between virulence factors entB and mrkD expressed in Klebsiella pneumoniae isolates from respiratory patients. Total 90 clinical samples were collected from patients of both sexes and different age groups suffering from respiratory problems. Twenty-two clinical specimens of Klebsiella pneumoniae identified by standard diagnostic isolation methods were isolated and using the VITEK 2 instrument. The samples were tested for sensitivity to a range of antibiotics using the disk diffusion method. The presence of the virulence factors mrkD and entB was tested using PCR technology, and the ability of the isolates to display these genes was studied using RT-qPCR technology. It was found that 18 samples (81.81%) produced biofilms and 4 samples (18.19%) were non-productive. The samples that showed the mrkD gene were in 18 isolates (81.81%), four isolates (18.19%) had weak gene expression. The entB gene were shown to possess in 18 isolates, three samples (13.64%) had moderate gene expression and one sample (2.55%) had weak gene expression.