Köroğlu Destanı'nın Pamir Kırgızları versiyonu üzerine dil incelemesi
Linguistic analysis on the Pamir Kyrgyz version of Göruğlu Epic
- Tez No: 846160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAYRAMBEK OROZOBAYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
HOŞCA, Fatma. Köroğlu Destanı'nın Pamir Kırgızları Versiyonu Üzerine Dil İncelemesi, Doktora Tezi, Ardahan, 2023 Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Pamir Kırgızlarına ait Göruğlu Destanı'nın dil özellikleri incelenmiştir. Çalışma, genel olarak Giriş, Dil İncelemesi, Sonuç, Metin ve Aktarma, Dizin-Sözlük olmak üzere beş ana kısımdan oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, amacı, yöntemi, sınırlandırılması, konuyla ilgili diğer çalışmalar, Kırgızca ve ağızları, Pamir Kırgızları ve Pamir ağzı, Köroğlu Destanı'nın genel Türk destancılık geleneği içerisindeki yeri, destanın varyantları ve Pamir Kırgızlarına ait Göruğlu Destanı'nın genel özellikleri ele alınmıştır. Dil İncelemesi kısmı çalışmanın en temel bölümünü oluşturmaktadır. Bu kısım kendi içinde Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi ve Söz Varlığı olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Sonuç kısmında Dil İncelemesi kısmının bu üç ana bölümünden çıkan sonucu özetlenerek sunulmuştur. Metin ve Aktarma kısmında Göruğlu Destanı'nın S. Kayıpov tarafından derlenen Pamir Kırgızlarına ait versiyonu ve bu metnin tarafımca yapılan Türkiye Türkçesine aktarımı yer almaktadır. Sözlük ve Dizin kısmında ise metinde geçen sözcüklerin Türkiye Türkçesindeki anlamı çekimleri ve sayfa numaraları modern sözlükçülük yöntemleriyle verilmiştir. Çalışma Kaynak ve Öz Geçmiş kısımlarıyla son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
HOŞCA, Fatma. Linguistic Analysis on the Pamir Kyrgyz Version of Göruğlu Epic, PhD Thesis, Ardahan, 2023 In this study, which was prepared as a doctoral thesis, the linguistic features of the Göruğlu Epic belonging to the Pamir Kyrgyz were examined. The study generally consists of five main parts: Introduction, Language Analysis, Conclusion, Text and Transfer, Index-Dictionary. In the introduction part, the subject, purpose, method, limitation of the study, other studies on the subject, the standard language and dialects of the Kyrgyz language, the place of the Köroğlu Epic in the general Turkish epic tradition, the variants of the epic and the general characteristics of the Pamir Kyrgyz Epic of Göruğlu are discussed. The Language Analysis section is the most basic part of the study. This part consists of three main sections: Phonology, Morphology and Vocabulary. In the conclusion part, the result of these three main parts of the Language Analysis section is summarized and presented. In the Text and Translation section, there is the version of the Göruğlu Epic compiled by S. Kayıpov, belonging to the Pamir Kyrgyz, and the translation of this text into Türkiye Turkish made by me. In the Index-Dictionary section, the meanings of the words in the text in Türkiye Turkish, their conjugations and page numbers are given by modern lexicography methods. The study ends with the Reference and CV sections.