Dikenli dağ, Karacadağ, Akdağ (Huğlu-Beyşehir-Konya) ve çevresinin florası
The Flora of Dikenli dağ, Karacadağ, Akdağ mountains and their environment (Huğlu-Beyşehir-Konya)
  1. Tez No: 84617
  2. Yazar: COŞKUN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEMDUH SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma 1997-1999 yılları arasında Dikenli Dağ, Karacadağ, Akdağ (Huğlu-Konya) ve Çevresinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanı Konya İli Sınırları içinde olup Grid Sistemine göre C3 karesindedir. Bu süre içinde 66 familyaya ait 259 cinsi ve 514 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 84 (% 16.3) takson endemiktir. Sahada en çok taksona sahip olan familyalar Compositae (% 11.6), Le- guminosae, (% 1 1.4), Labiatae (% 9.3), Gramineae (% 8.5), Cruciferae (% 5.6) familyalarıdır. Araştırma bölgemiz Akdeniz ve Iran-Turan floristik bölgeleri geçiş kuşağında yer almaktadır. Toplanan türlerin filoristik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Akdeniz % 10.7, Iran-Turan % 13.8, Avrupa- Sibirya % 2.9, Endemik % 16.3'dür. ANAHTAR KELİMELER : Flora, Dikenli Dağ, Karacadağ, Akdağ, Huğlu, Beyşehir, Konya.
Özet (Çeviri)
This study was carried out Dikenli Dağ, Karacadağ, Akdağ mountains and their environment (Huğlu-Konya) from 1997 to 1999. The research area is in the district of Konya, and according to the Grid system it is in the C3 square in this period 66 families, 259 genus and 514 species were described. Of all the collected specimens 84 (16.3 %) taxa are endemic. The families which have the most taxa in research area are; Compositae (11.6 %), Leguminosae (11.4 %), Labiatae (9.3 %), Gramineae (8.5 %), Cruciferae (5.6 %). Our research area was placed in the transition zone between Mediterranean and Irano -Turanian floristic region. Total ratios of the collected species according to the floristic regions were as fallow : Mediterranean 10.7 %, Irano -Turanian 13.8 %, Euro-Sibiryan 2.9 %, endemic 16.3 %. KEYWORDS : Flora, Dikenli Dağ, Karacadağ, Akdağ, Huğlu, Beyşehir, Konya.