Investigation of the effect of special monomers on the synthesis of acrylic resin by emulsion polymerization
Emülsiyon polimerizasyonu ile elde edilen akrilik reçinelerin sentezinde özel monomerlerin etkisinin incelenmesi
- Tez No: 846200
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÖZKAN, DR. BEYHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın motivasyonu özel monomerlerin emülsiyon polimerizasyon yöntemi ile elde edilen saf akrilik reçinelerde etkisinin incelenmesidir. Özel monomerler, reçine stabilizasyonuna, kaplamanın yüzeye yapışmasına, yüzey özelliğini arttırmaya ve korozyon dayanımı gibi mekanik özelliklerini güçlendirmeye etki eder. Bu çalışmada akrilik reçineler emülsiyon polimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Optimizasyon sonrasında farklı özel monomer olarak sırasıyla sodyum1-alliloksi-2-hidroksipropansülfonat; 1-metakrilamido,2-imidazolidinon etan; polipropilen glikol monometil metakrilat fosfat ester ve fosfat ester kullanılmıştır. Bu özel monomerlerin saf akrilik sisteme reaksiyon verimliliği açısından en uygun olanı fosfat ester olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, tanecik boyutu, katı madde içeriği, MFFT (Minimum film oluşturma sıcaklığı), camsı geçiş sıcaklığı, FTIR, viskozite incelenmiştir. Sonuçlara göre reaksiyonun kararlılığı açısından en iyi sonucu fosfat ester özel monomeri kullanıldığında bulunmuştur. Bu çalışmaların en sonunda, özel monomerin boya performansına nasıl katkı sağlayabileceğini kanıtlamak için en uygun özel monomer olan fosfat esterli saf akrilik reçine (AcRe-SM_6) ve kontrol formülü olan saf akrilik reçine (AcRe-SM_1) sistemleri boya formülasyonuna eklenmiştir. ASTM B117 ve ISO 9227'ye standartlarına göre 168 saatlik tuz sisinde bekletilmiştir. Bu sonuçlara göre, fosfat ester içeren saf akrilik reçinenin korozyana karşı direncinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte yapışma performansı ASTM 3359 ve ISO 2409 Standartlarına göre test edilmiş olup, özel monomer katkılı saf akrilik reçinenin daha iyi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The motivation of this study is to investigate the effect of special monomers on purely acrylic resin which affects binder stabilization, surface improvement, corrosion resistance, and mechanical properties of paints. In this study, acrylic binders were synthesized by emulsion polymerization. After optimization, different types of special monomers sodium-allyloxy-2-hydroxypropane sulfonate; 1-methacylamido,2-imidazolidinone ethane; Polypropylene glycol monomethyl methacrylate phosphate ester; and phosphate ester were used respectively with 3% to overall monomer concentration. According to the results, reaction efficiency was the best when the phosphate ester was used as a special monomer. Particle size, solid content, MFFT, glass transition temperature, FTIR spectrum, and viscosity were measured. Finally, purely acrylic resin (AcRe-SM_1) and a purely acrylic resin with phosphate ester (AcRe-SM_6) were added to the paint formulation. The adhesion test was applied according to ASTM 3359 and ISO 2409 Standard. Corrosion resistance performance tests were applied according to ASTM B117 and ISO 9227 standards. It was found that purely acrylic resin with phosphate ester resisted corrosion more than purely acrylic system. Moreover, the adhesion performance of the paint with the resin AcRe-SM_6 was better than the paint formulated with purely acrylic resin.