Ghostly cruisings: Encounters in the city
Hayaletimsi çarklar: Şehirde karşılaşmalar
  1. Tez No: 846251
  2. Yazar: DENİZ ATAKAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, İstanbul'daki Ermenilerin ve trans kadın seks işçilerinin yaşamlarını ve etkileşimlerini, devlet şiddeti ve birbirleriyle nasıl ilişki kurduklarına odaklanarak, mekânlar ve duygular merceğinden incelemektedir. Öncelikle, Beyoğlu ve Şişli'de mülksüzleştirme, yerinden edilme ve (görünür olmayan) şiddet pratiklerine maruz kalan Ermenilerin yüzyılı aşkın tarihini araştırıyor ve kentsel mekânlardaki izlerinin silinmesine mezarlıklar üzerinden dikkat çekiyorum. Eş zamanlı olarak, 1970'lerden bu yana belgelenen Beyoğlu'ndaki trans kadın seks işçilerine yönelik şiddet sarmalını ve farklı zamanlarda aynı mekânlarda Ermenilerle karşılaşmalarını inceleyerek, bu ``tesadüfi'' karşılaşmalar arasında bir bağlantı kurmayı amaçlıyorum. Geçmiş, şimdi ve ardılyaşamların yıkıcı zamansallıklarına ve belirsiz duygularına odaklanan bu çalışma, devletin doğrusal zamansal çerçevesine ve silme politikalarına rağmen Ermenilerin ve trans kadınların alternatif gelecekleri nasıl tahayyül edebildiklerini ve aynı zamanda bu ihtimaldeki çatlakları araştırıyor. Ardından, yarı-otoetnografik saha çalışmasıyla Şişli ilçesindeki Ermeniler ve trans kadınlar arasındaki mekansal ilişkileri inceliyorum. Özellikle, Kurtuluş'un bir Ermeni mahallesinden queerleşerek azınlık mahallesine nasıl evrildiğini ele alıyorum. Sonuç olarak, devletin farklı şekillerde musallat olduğu ``ötekilerin'' gündelik karşılaşmalarına bakarak, Türkiye gibi soykırım sonrası bir ulus-devlet coğrafyasında etnisite ve cinsellik açısından hayaletleştirilen toplulukların ayrı ayrı değerlendirilemeyeceğini, aksine iç içe geçtiğini göstermeyi amaçlıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the lives and interactions of Armenians and trans women sex workers in Istanbul through the lens of urban spaces and emotions, focusing on how they relate to state violence and each other. First, it delves into the over century-long history of Armenians subjected to dispossession, displacement, and (in)visible violence practices in Beyoğlu and Şişli, highlighting the erasure of their traces in urban spaces through cemeteries. Simultaneously, it examines the cumulative increase in violence against trans women sex workers in Beyoğlu, documented since the 1970s, and their encounters with Armenians in the same spaces at different times, aiming to establish a connection between these ``accidental'' encounters. Focusing on the disruptive temporalities and uncertain emotions of past, present, and afterlives, this study explores how Armenians and trans women can envision alternative futures despite the state's linear temporal framework and erasure policies, as well as the cracks in this possibility. Subsequently, it delves into the spatial relationships between Armenians and trans women in the Şişli district through semi-auto ethnographic fieldwork. In particular, I discuss how Kurtuluş evolved from an Armenian neighborhood to a minority neighborhood through queering. In conclusion, by looking at the everyday encounters of ``others'' who are haunting and who are haunted by the state in different ways, the study aims to show that in post-genocidal nation-state geography like Turkey, communities ghosted in terms of ethnicity and sexuality cannot be evaluated separately but are intertwined.