Tüberküloz tanısı alan çocukların immünolojik profili
Immunological profile of children diagnosed with tuberculosis
  1. Tez No: 846264
  2. Yazar: ADİLE ASENA EMİROĞLU TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZGÜR GÜNDEŞLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Tüberküloz, Mycobacterium tuberculosis etkeninin neden olduğu, dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olan bulaşıcı bir hastalıktır. Tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış hasta sayısı artmakta ve tüberküloz bu gruptaki hastalar için önemli bir enfeksiyon etkeni olmaktadır. Biz bu çalışmada tüberküloz tanısı alan çocuk hastalarda immün yetmezlik sıklığını, immün yetmezlik için risk faktörlerini değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca çocuklarda tüberkülozun demografik, klinik, laboratuvar özellikleri, prognozunu ve immün yetmezlikli hastalar ile olmayan hastaların bu özelliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2000-2023 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı'nda takip edilmiş, tüberküloz tanılı,
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Tuberculosis is an infectious disease caused by the Mycobacterium tuberculosis pathogen and represents a significant global public health issue. With the advancement of diagnostic and treatment methods, the number of individuals with compromised immune systems has increased, and tuberculosis has become a crucial infectious agent for this group of patients. Investigating the immune profile of patients diagnosed with tuberculosis and determining their demographic and clinical characteristics will aid in a better understanding of the relationship between tuberculosis and immunodeficiency, as well as contribute new insights to the medical literature. Materials and Methods: Patients aged