Farklı kuşaklardan anneye sahip bireylerin aile iklimleri ile çocukluk dönemi mutluluk-huzur anıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between family climates and childhood happiness-peace memories of individuals with mothers from different generations
  1. Tez No: 846271
  2. Yazar: ASUDE BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ELİF ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve sosyolojik temellere dayanan kuşak kavramı; yakın zaman aralıklarında dünyaya gelen, aynı olaylara tanıklık etmiş ve benzer koşullarda yaşam sürmüş insan toplulukları için kullanılmaktadır. Ailede var olan ilişkilerin niteliği ve etkileşim düzeyi ile oluşan genel psikolojik ortama ise aile iklimi denmektedir. Aile iklimi; ilişkilerde kuşaklar arası farklılaşan noktalara kültürel bir bakış açısı sunmaktadır. Bireyin ailesiyle bir aradayken hissettiği duygular, aile ikliminin nasıl olduğuyla ilgilidir. Olumlu aile iklimi; sağlıklı kimlik ve özgüven gelişimine, yaşama bağlılık ve doyum seviyesinde artışa neden olurken; olumsuz aile ikliminin ise, davranış problemlerine, okula uyum sorunlarına ve istismara yol açtığı tespit edilmiştir. Bu araştırmada annesi Bebek Patlaması, X ve Y kuşağı olan bireylerin; ebeveynleriyle yaşadıkları ailedeki genel psikolojik ortamla, çocukluklarında yaşadıkları mutluluk anıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma; nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Kartopu örnekleme yöntemi ile 232'si erkek, 232'si ise kadın olmak üzere, toplam 464 katılımcıdan“Aile İklimi Ölçeği”,“Çocukluk Dönemi Mutluluk/Huzur Anıları Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulmuş̧“Kişisel Bilgi Formu”aracılığı ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; çocukluk dönemi mutluluk-huzur anılarının, aile ikliminin ve aile içi ilişkiselliğin çocukluk dönemi mutluluk-huzur anılarının anlamlı yordayıcısı olduğunu görülmüştür. Aile içi ilişkisellik ve bilişsel uyum, aile iklimini büyük oranda şekillendirmektedir. Bilişsel uyum dışındaki diğer tüm değişkenler ile annelerin kuşakları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadığı, bu ilişkinin ise düşük ve pozitif yönde olduğu, ayrıca anneleri daha genç kuşak olan bireylerin bilişsel esneklik puanlarının daha yüksek olma eğilimi gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of generation, which is widely used today and based on sociological foundations; It is used for groups of people who were born in recent times, witnessed the same events and lived under similar conditions. The general psychological environment formed by the quality of the relationships and the level of interaction in the family is called family climate. Family climate; It offers a cultural perspective on the differences between generations in relationships. The emotions an individual feels when he is with his family are related to what the family climate is like. Positive family climate; While it causes the development of healthy identity and self-confidence, and an increase in the level of commitment to life and satisfaction; negative family climate; It has been found that it causes behavioral problems, school adaptation problems and abuse. In this research, individuals whose mothers are Baby Boomers, Generation X and Generation Y; It was aimed to examine the relationship between the general psychological environment in the family in which they lived with their parents and the memories of happiness they experienced in their childhood. Research; ıt was carried out with the relational screening model, one of the quantitative research methods. The data obtained from a total of 464 participants, 232 men and 232 women, using the snowball sampling method, through the“Family Climate Scale”,“Childhood Happiness/Peace Memories Scale”and the“Personal Information Form”created by the researcher, were analyzed has been made. Looking at the research results; It has been observed that childhood memories of happiness and peace are significant predictors of family climate. It was concluded that there was no statistically significant relationship between all variables except cognitive adjustment and mothers generations, and this relationship was low and positive.