Farklı kuşaklardan okul yöneticileri arasında bilgi paylaşımı
Information sharing between school administrators from different generations
- Tez No: 658163
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı kuşaklardan okul yöneticileri arasında gerçekleşen bilgi paylaşımının ortaya konulmasıdır. Farklı kuşaklardan okul yöneticileri arasında bilgi paylaşımının yapıldığı konular, kullanılan yöntemler, bilgi paylaşımının yapıldığı mekân ve etkinlikler, yöneticilerin bilgi paylaşıma ihtiyaç duyma sebepleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu amaçla Kocaeli ili Başiskele ilçesindeki anaokulu, ilkokul ve liselerde görev yapmakta olan 17 okul yöneticisinin görüşleri alınmış ve analiz edilmiştir. Bu araştırmada; nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik desen ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde farklı kuşaklara ilişkin bilgilerin elde edilebilmesi için Bebek Patlaması Kuşağı, X Kuşağı ve Y Kuşağını temsil eden okul yöneticileri ile görüşülmüştür. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizine başvurulmuştur. Analiz sonucunda 4 tema oluşturulmuştur. Bu temalar;“Kuşaklararası bilgi paylaşım konuları”,“Bilgi paylaşımı sağlama yöntemleri”,“Bilgi paylaşımı yapılan mekân ve etkinlikler”ve“Bilgi paylaşımına ihtiyaç duyulmasının nedenleridir”. Araştırma sonucunda farklı kuşaklardan okul yöneticileri arasında teknolojik, mesleki tecrübe, insan ilişkileri ve iletişim konularında bilgi paylaşımı yapıldığı anlaşılmıştır. Bilgi paylaşımı yapılırken yüz yüze görüşme ve teknolojik yöntemlerin kullanıldığı, formal, informal; mekân ve etkinliklerin tercih edildiği saptanmıştır. Kişisel ve mesleki nedenlerle bilgi paylaşımına ihtiyaç duyulabildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to suggest information sharing between school administrators representing different generations. The following were examined in detail: information sharing among school administrators representing different generations, methods used, places and activities where information sharing takes place, reasons for administrators needing information sharing. For this purpose, the opinions of 17 school administrators working in kindergarten, primary and high schools in Başiskele district of Kocaeli province were taken and analysed. In this study, a phenomenological research design and semi-structured interviewing method, which are among qualitative research methods, were used. Criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used in the selection of the respondents. During the determination of the study group, school administrators representing the Baby Boom Generation, Generation X and Generation Y were interviewed to obtain information about different generations. Content analysis was used to analyse the data obtained in the research. As a result of the analysis, 4 themes were created. These themes are:“Intergenerational information sharing topics”,“Methods of sharing information”,“Information sharing facilities and activities”and“Reasons for needing information sharing”. As a result of the research, it was understood that school administrators representing different generations share information on technology, professional experience, human relations, and communication. While sharing information, it was determined that face-to-face interviews and technological methods were used and both formal and informal facilities and activities were preferred. It has been understood that information sharing may be needed for personal and professional reasons.